Jak przyspieszyć leczenie zaburzeń emocjonalnych i psychosomatycznych?

Mam 30 lat. Przez większość swojego życia tłumiłem w sobie negatywne emocje, zwłaszcza gniew, nie potrafiłem go wyrażać, przeżyłem 6 silnych epizodów depresyjnych. Trafiłem do ośrodka leczenia nerwic i depresji, po tym jak go opuściłem rozpocząłem terapię hydrodynamiczną, która trwała 2,5 roku - nauczyłem się wyrażać swoje negatywne uczucia, wyleczyłem się z depresji. Od ostatniego epizodu minęły prawie 3 lata. Pozostał jednak problem - ciągle czuję dolegliwości w różnych częściach ciała, klucia w klatce piersiowej, mrowienia w stopach, odbijanie z żołądka, drżenie głosu, a jakość życia społecznego nie jest zadowalająca. Ćwiczę gimnastykę zdrowotną, jeżdżę na basen, biegam, robiłem też przez dłuższy czas ćwiczenia oddechowe. Z miesiąca na miesiąc czuję jakby lepszy kontakt z własnym ciałem i uczuciami. Czy można to jakoś przyspieszyć?

Witam!

O dolegliwościach, jakie Pan nadal odczuwa, warto informować psychoterapeutę. W trakcie procesu terapeutycznego będzie Pan mógł pracować nad tym problemem.
Jako metodę wspomagającą powrót do pełnej sprawności polecam techniki relaksacyjne. Może się Pan zapisać na specjalny trening, gdzie pozna Pan metody, które pozwolą zmniejszyć odczuwanie dolegliwości fizycznych. Może Pan również uprawiać jogę lub tai chi. Te metody także pozytywnie wpływają na stan ciała i psychiki.
Metody relaksacyjne nie rozwiązują psychicznych problemów. Pozwalają jednak zmniejszać dolegliwości fizyczne (np. napięcie mięśniowe, przyspieszone tętno) poprzez kontrolę reakcji fizjologicznych. Dobre samopoczucie fizyczne wpływa na stan psychiczny. Jeśli nie odczuwa Pan fizjologicznych objawów lęku czy stresu, to psychiczne natężenie emocji zmniejsza się.

Pozdrawiam