Jak radzić sobie z ciągłym zmęczeniem?

Witam. Mam 37 lat, praktycznie sama wychowuję synka 2,5 roku. Rodzice zajmują się nim tylko, gdy idę do pracy. W pracy mam ciągły stres, ponieważ mówią że wyglądam na zmęczoną i przez to zawalam obowiązki. Synek mało śpi, bywa że nie przesypiam w ogóle nocy, a w dzień wykonuje wszystkie obowiązki. Mówiłam rodzicom, że dłużej tak nie dam rady. Ostatnio nie panuję już nad nerwami, chodzę ciągle rozdrażniona. Do tego synek bywa bardzo wymagający, rzuca rzeczami, tłucze się, potrafi uderzyć jak coś mu się zabrania, w nocy potrafi nie spać a w dzień by spał, ale ja musze iść do pracy i nie mam jak odpocząć. Ostatnio puściła mi się krew z nosa, czuję kołatania serca, pale papierosy ale ciężko jest nie palić przy takim stresie. Mam pytanie gdzie powinnam się udać? Czuje, że potrzebuję odpoczynku, a rodzice tego nie rozumieją.
KOBIETA, 37 LAT 12 miesięcy temu

Dzień dobry, Pani

opisuje Pani swoje wyczerpanie związane z wychowywaniem małego synka. Zwraca Pani uwagę, że dziecko jest wymagające, hałasuje i nie śpi w nocy. Ta sytuacja odbija się na Pani zdrowiu i samopoczuciu, i chciałaby Pani, żeby Pani rodzice przejęli na siebie więcej obowiązków. Pytanie, które mi chodzi po głowie brzmi: ale dlaczego mieliby to zrobić? Oni są dziadkami i pewnie chętnie Pani pomagają, ale ciężar wychowania spoczywa na Pani czyli mamie dziecka. Zapewne Pani wcześniej nie przypuszczała, że będzie Pani sama je wychowywać i że wychowywanie jest trudniejsze niż Pani myślała. Że pochłania mnóstwo czasu, wywołuje często niełatwe emocje, że nie ułatwia pracy zawodowej. Myślę, że mogłaby Pani pomyśleć o kontakcie z psychologiem dziecięcym np. z poradni psychologiczno-pedagogicznej, żeby skonsultować uporczywe zachowania synka. Może pomogłoby wprowadzenie rytuałów wieczornych albo wprowadzenie innej diety. Zachęcam również do poszukania skutecznych sposobów, żeby pozbywać się nagromadzonej złości np. w sporcie. Dobrym pomysłem jest również zadbanie o swoje samopoczucie, pozwolenie sobie na miłe spędzenie czasu może z koleżankami, które również mają małe dzieci, wspólne gadanie czy pójście na zajęcia ruchowe czasami nawet z dziećmi. Trzymam za Panią kciuki, zasługuje Pani na odpoczynek.