Jak radzić sobie z lękami w wieku 19 lat?

Od wczesnych klas podstawówki zmagam się z pewnym...zjawiskiem. Pojawia się ono w ściśle określonych warunkach takich jak wilgoć, niska temperatura, nagła jej zmiana np. deszczowy zimny dzień, albo pierwsze chwile pod prysznicem w zimnej łazience. To uczucie, to dziwny lęk, przed czymś mi nieznanym, irracjonalny, nieuzasadniony. Ale bardzo wyraźny i pojawia się nagle. Towarzyszy temu odrealnienie. Czuję, jakby świat nie był prawdziwy, a sztuczny, tracę poczucie czasu, wszystko wydaje się być wyrwane. Poza czymś takim zdarzają mi się same odrealnienia. Bez szczególnych okoliczności. Trwają wtedy dłużej. Ostatnie skłoniło mnie do poszukania pomocy, gdyż trwało ponad godzinę, wpadłam dodatkowo w panikę i płacz, nie mogłam tego powstrzymać, bardzo chciałam by się to już skończyło. Moje pytanie brzmi, co to może być i jaką mieć genezę?

Dziękuje Pani za zaufanie :)

Z Pani relacji wnioskuję, że doświadczała Pani (od wczesnych lat) i nadal doświadcza nieprzyjemnych symptomów lękowych, m. in z lękiem uogólnionym (panika) oraz z poczuciem odrealnienia - jako odpowiedź Pani organizmu na urazowe/trudne doświadczenia
emocjonalne z Pani wczesnej przeszłości

Przede wszystkim, jest potrzeba, by dotarła Pani do genezy (źródła problemu) by mogła podjąć właściwą metodę terapii.
Nie ma innego wyjścia, jak skorzystać z osobistej konsultacji w Poradni Zdrowia Psychicznego (w ramach NFZ-tu) aby mogła Pani wyleczyć zaprezentowane przez Panią symptomy lękowe (oraz ich konsekwencje).
Zachęcam Panią mocno do konsultacji diagnostycznej, celem podjęcia psychoterapii.

Podsumowując, proszę już nie czekać i nie pozostawać w tym i z tym samej (samoistnie symptomy nie miną) oraz skontaktować się z niezbędnym dla Pani Specjalistą.

Z przesłaniem dla Pani Tego, Co jest Pani teraz najbardziej potrzebne,

irena.mielnik.madej@gmail.com tel. 502 749 605