Jak radzić sobie z nerwowością i rozbiciem?

Witam. Przerwałam przyjmowanie hormonów antykoncepcyjnych, ponieważ w ich trakcie strasznie źle się czułam. Wystąpiły u mnie zaburzenia lękowe. Nie wiem czy są one skutkiem przyjmowania tych hormonów, czy zupełny zbieg okoliczności. Już czwarty dzień jak nie biorę tabletek A objawy nadal występują. Przyspieszone bicie serca, ucisk skurcz żołądka ogólne trzęsienie się w środku. Ciężko mi funkcjonować, nie chodzę do pracy nie śpię po nocach. Czy to mogą być początki nerwicy,czy skutki leków jeśli to drugie to kuedy te objawy mina ? Byłam u psychiatry przepisał oxazepam i hydroxyzinum. Opinie o tych lekach są straszne że uzależniają itp. Internista z kolei przepisał pramolan sugerując że jest łagodniejszy, nie uzależnia i można po nim prowadzić auto. Kiedy mogę spodziewać się poprawy nastroju ? Za tydzień wyjeżdżam na urlop za granicę i to powoduje dodatkowy stres że z takim samopoczuciem to będzie ciężko. Jutro idę pierwszy raz do psychoterapeuty, bo widzę że sama sobie nie poradzę. Oxazepan zadziałał od razu ale po kilku h znów to samo. I teraz najważniejsze pytanie. Czy można jednocześnie przyjmować oxazepan ( doraźnie w momencie napadu lęku ) I w między czasie 3 x dziennie brać po jednej tabletce pramolanu? Czy jest mogą wystąpić jakieś reakcje uboczne po zażyciu tych leków razem? Nie wiem już co robić, jestem totalnie rozbita. Wszystko zaczęło się od tych hormonów, może to tylko zbieg okoliczności. Mam 40 lat może to już nie czas na antykoncepcję i stąd takie skutki. Z kolei zawsze byłam pewna dość nerwowa, przrjmujàcą się wszystkim i może nerwica uaktywniła dur akurat w trakcie brania leków anty. Proszę o pomoc. Może bardziej powinnam brać inne leki na te objawy leku? Cudem tylko że przy tym się nie denerwuje jakoś, wykonuje czynności domowe tyle że ten stan jest nie do wytrzymania. Pomocy, co mi jest, jak te leki brać żeby dojść do siebie. Może są źle dobrane. Już sama nie wiem. Zaczynam panikowac A to nie służy dobrze dla mojego obecnego stanu.

Witam! Opisuje Pani klasyczny zespół nerwicowy. Leczenie nerwicy polega na odpowiednio dobranej psychoterapii i równie odpowiednio dobranych lekach p/depresyjnych i p/lękowych (grupy SSRI lub SNRI). Nie powodują one uzależnienia, ale zaczynają działać po 2 - 4 tygodniach ich stosowania (można mieć nawet wrażenie pogorszenia). Często do tego leczenia dodaje się doraźnie benzodiazepiny, ale one po pewnym czasie mogą uzależnić. Leczeniem przyczynowym jest jednak psychoterapia, a przynajmniej trening autogenny. Leczenie tabletkami jest tylko leczeniem objawowym i po odstawieniu leków jest większe zagrożenie nawrotem. "Akcja" ze środkami anty- mogła mieć znaczenie raczej psychologiczne. Przed wyjazdem na urlop trudno doradzać rozpoczynanie długoterminowej terapii, ale rozważyłbym włączenie któregoś z leków SSRI, np. Citalopramu rano i Xanaxu SR wieczorem (obydwa działają po 24 godziny). Niech się Pani trzyma jednego lekarza, ale takiego co się zna na tego typu zaburzeniach. Powodzenia W. Łuczkowski.