Jak radzić sobie z silną zazdrością o partnera?

Witam, Mam 27lat i w dzieciństwie była stosowana przez wiele lat wobec mnie przemoc fizyczna i psychicza ze strony ojca. Bardzo często byłam bitą, poniżana, krytykowana i porównywana przez niego do innych dziewczyn, a gdy w reakcji płakałam bylam wysmiewana, że ten płacz tylko gram. Moim obecnym problemem jest zazdrość o wzrok partnera.. Ciagle patrzę czy zerka na inne atrakcyjne kobiety. Jestem zazdrosna jak widzę jakąś atrakcyjna kobietę w telewizji i zaczynam go oskarżać, że mu się podoba i żeby się przyznał.. Czuję się wtedy zła . Mój mężczyzna tak na prawdę nie daje mi ku temu powodów, a ja wiem, że to co robię nie jest budujące i nie powinno tak być. Zastanawiam się tylko czy powinnam uddac się do psychiatry czy do psychoterapeuty i co się ze mną dzieje? Trochę się obawiam przyjmowania leków, ale jestem w stanie zrobić duży krok żeby sobie pomóc

Dzień dobry,
Doradzałabym psychoterapię u psychologa psychoterapeuty, gdyż Pani problem najprawdopodobniej nie wymaga farmakoterapii a leków na zazdrość nie ma. Podejrzewam, że powrót i przepracowanie przeszłości z terapeutą pomógłby Pani lepiej zrozumieć obecne problemy i uwolnić się od nich. Polecam książkę "Program zmiany sposobu życia. Uwalnianie się z pułapek psychologicznych" Jeffrey E. Young, Janet S. Klosko, Wyd. Zielone Drzewo Instytut Psychologii Zdrowia PTP. W szczególności radzę uważnie przeczytać rozdziały: r. 6 - "Proszę nie zostawiaj mnie" P. Ż. -Porzucenie i brak stabilności więzi; r. 8 - "Nigdy nie dostanę miłości, której tak bardzo potrzebuję", Pułapka życiowa - Deprywacja emocjonalna; r. 12 - "Jestem bezwartościowy", P.Ż. - niepełnowartościowość i wstyd. Podręcznik ten tłumaczy w jaki sposób kształtują się w dzieciństwie pewne schematy poznawcze, które wpływają na całe późniejsze życie danej osoby. Podejrzewam, że w dzieciństwie wykształciły się w Pani takie schematy, które sprawiają że w dorosłym życiu spostrzega Pani siebie jako osobę mało wartościową i niegodną miłości. Konsekwencją tego jest lęk przed utratą partnera i poczucie, że nie zasługuje się na niego. Poszukuje Pani dowodów zdrady lub zainteresowania innymi kobietami w obawie przed stratą ukochanego oraz z poczucia, że każda potencjalna partnerka byłaby dla niego lepsza niż Pani. Sądzę, że terapia mogłaby bardzo pomóc i tu polecam np. psychoterapię w nurcie poznawczo -behawioralnym u terapeuty specjalizującego się w terapii schematu. Oczywiście jeśli zdecyduje się Pani na terapię poznawczo - behawioralną lub psychodynamiczną to podejrzewam, że każda z nich może okazać się skuteczna. Mam nadzieję, że trudność ta z czasem będzie malała i Pani motywacja jest pierwszym ogromnym krokiem ku zmianie.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psychologkulczycka.pl/

Witam Panią,
Pani zazdrość oraz paniczny lęk przed zdradą partnera
spowodowane są zapewne niską samooceną
przykrymi doświadczeniami z przeszłości.
Upokarzające i traumatyczne doświadczenia
doznane w dzieciństwie sprawiły, że straciła Pani
wiarę w to, że zasługuje Pani na miłość.
Zachwiane zostało Pani poczucie bezpieczeństwa,
utraciła Pani poczucie własnej wartości – inaczej mówiąc
zawalił się cały Pani świat.
Te negatywne doświadczenia mają destrukcyjny
wpływ na Pani obecny związek.
Dlatego tak trudno Pani zaufać partnerowi.
Niepokojące myśli i skojarzenia, lęki przed zdradą
czy utratą partnera, poczucie dyskomfortu
spowodowane raczej wyobrażoną zdradą sprawiają,
że jest Pani podejrzliwa wobec partnera.
Powinna jednak Pani wiedzieć, że przesadna zazdrość
zniszczyła już wiele związków. Partner początkowo
spokojnie się tłumaczy, ale z czasem może mieć dość
bezpodstawnych podejrzeń i pretensji.
Jeżeli trudno Pani samej uporać się z zazdrością,
warto zwrócić się o pomoc do psychoterapeuty.
Terapeuta pomoże Pani odzyskać równowagę
wewnętrzną, wzmocnić poczucie własnej wartości,
oraz odbudować zaufanie do świata, do ludzi
i do partnera, dzięki czemu odnajdzie Pan sens własnego
istnienia i będzie Pani mogła rozpocząć nowy etap
w życiu i stworzyć satysfakcjonujący związek.
Gdyby chciała Pani porozmawiać o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
psycholog24x@gmail.com
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl