Jak radzić sobie z wahaniami nastroju w okresie miesiączkowania?

Witam, proszę o pomoc ...otóż mam bardzo duże wahania nastroju. Raz jestem szczęśliwa mega, radosna i kocham życie a przychodzi taki moment ze plączę jest mi smutno wszytko widzę w ciemnych barwach. Najczęściej się to zdarza w okresie miesiączkowania (przed i w trakcie)problem jest ze czas ten trwa 2 tygodnie, bo przed miesiączka tydzień, miesiączka tydzień ...moja prośba jest jak mogę to kontrolować jak mogę nauczyć radzić sobie z tymi wahaniami nastroju???

Witam Panią
Proponowałabym skonsultować problem z endokrynologiem i najpierw przyjrzeć się czy za wahania nastroju nie odpowiadają zbyt duże wahania hormonów. Jeżeli specjalista endokrynolog po zbadaniu Pani uzna że to nie jest źródło problemu to dobrze byłoby przyjrzeć się bliżej co takiego dzieje się w Pani życiu co mogłoby powodować takie wahania nastroju, ale w tym celu zapraszam na konsultację do gabinetu psychologicznego w Pani mieście.
Anna Suligowska

Witam,
wahania nastroju mogą wynikać z różnych przyczyn. Skoro widzi Pani zależność pomiędzy cyklem menstruacyjnym a nastrojem prawdopodobnie przyczyny leżą w gospodarce hormonalnej. Radziłabym skonsultować się w tej sprawie z dobrym endokrynologiem i ginekologiem.

Polecam spróbować zajęć jogi. Ma ona korzystne działanie zarówno na ciało jak i umysł. W Pani przypadku szczególnie polecam jogę hormonalną.

Może Pani też pomóc swojemu organizmowi za pomocą diety. Udowodniono, że za pomocą odżywiania można wpływać na hormony oraz na nastrój. Zbilansowana dieta bogata w warzywa powinna pomóc. Zarówno w internecie jak i w księgarniach można znaleźć publikacje na ten temat.

Jeszcze jedną alternatywa jest MBSR (Mindfulness-Based Stress Reduction) – redukcja stresu poprzez medytację mindfulness.

Pozdrawiam,
Anna Kossowska