Jak rozłożyć posiłki w ciągu dnia?

Witam moje pytanie dotyczy pory i rozłożenia posiłków w ciągu dnia. Dzień zaczynam o5.00 rano czy powinnam od razu zjeść śniadanie czy godzinę po przebudzeniu? o której należy zjeść kolację aby nie przytyć i co powinna zawierać? zaczynam dzień o 5.oo rano a chodzę spać o 22.oo
ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Rozkład posiłków w ciągu dnia powinien wyglądać następująco:
śniadanie : 5:00
2 śniadanie : 9:00
obiad : 12:00
podwieczorek: 16:00
kolacja: 20:00
Taka regularność zapewni dostarczenie energii przez cały dzień, unormowanie metabolizmu, zapobiegnie uczuciu głodu.
Kolacja powinna składać się np. z pełnoziarnistego pieczywa z twarogiem i warzywami, lub sałatki z brązowego ryżu z tuńczykiem i warzywami.
Ważne aby znajdowało się w niej białko zwierzęce oraz węglowodany złożone.

Witam.
Zalecane jest aby zjadać 4-5 posiłków.Pierwszy posiłek najlepiej zjeść do godziny od wstania, kolacje zaś 2-3 godziny przed snem.Kolację najlepiej spożyć na 2-3 godziny przed snem. Nie powinna ona mieć w swoim składzie produktów ciężko strawnych, do których zaliczamy produkty tłuste, smażone, wzdymające czy też mocno przyprawione. Najlepiej, aby była niezbyt obfita i serwowana w postaci dań gorących lub różnego rodzaju sałatek z dodatkiem sera lub wędlin z warzywami. Nie trzeba całkowicie wykluczać z kolacji pieczywa, ale warto wykorzystać ten posiłek do spożycia porcję warzyw.
Pozdrawiam Monika Konieczna