Witam
Twoja masa ciała znajduje się w normie, a dokładnie w jej górnej granicy. Nie ma więc powodu do rozpoczęcia odchudzania, warto natomiast zadbać o zdrowy styl życia.
W tym celu proponuję wprowadzić regularną aktywność fizyczną - minimum 3 razy w tygodniu po ok. 45 min dowolnego sportu. Ponadto dobrze byłoby prześledzić codzienny jadłospis i dokonać modyfikacji tam, gdzie to konieczne. Sposób żywienia powinien opierać się na poniższych zasadach. W związku z tym należy:
1) Spożywać codziennie 5 mniejszych posiłków, zamiast 3 obfitych - to wpłynie na regulację metabolizmu i zmniejszenie uczucia głodu pomiędzy posiłkami, a tym samym zapobiegnie podjadaniu.
2) Wybierać pełnoziarniste produkty zbożowe, bogate w składniki mineralne i błonnik - pieczywo z pełnego ziarna, mąkę razową, kasze, brązowy ryż, makaron razowy, płatki żytnie i owsiane, otręby
3) jako źródło białka spożywać ryby, mleko i produkty mleczne o niższej zawartości tłuszczu, a unikać kalorycznych serów żółtych, tłustych deserów mlecznych itp.
4) Unikać dań typu fast food oferowanych w barach szybkiej obsługi
5) Nie spożywać słodyczy i słonych,kalorycznych przekąsek, a zastąpić je warzywami i owocami, najlepiej w świeżej postaci
6) Przygotowywać dania poprzez gotowanie na parze i w wodzie oraz pieczenie w folii, a unikać smażenia (zwłaszcza na głębokim tłuszczu).
W przypadku pokusy sięgnięcia po słodycze, proponuję zastąpić je zdrowszą wersją deseru- sałatką owocową, koktajlem z jogurtu naturalnego i mrożonych owoców, lub świeżymi owocami.
pozdrawiam
Witam pierwszy krok już masz za sobą - wiesz , że chcesz zmiany. Drugi krok to ułożenie tak zwanych puzzli żywieniowych. Czyli z jakich surowców , produktów powinny składać się poszczególne posiłki. Jesteś bardzo młodą osobą , należy pamiętać że twoje ciało się jeszcze zmienia. Dlatego nie należy stosować żadnych restrykcyjnych diet. U Ciebie dietę należy rozumieć jako styl życia, tylko tak unikniesz wahań wagi. Kolejnym elementem tych "puzzli" są ćwiczenia, które muszą być obecne w Twoim życiu. Wszelkie szczegóły należy ustalić z dietetykiem . pozdrawiam
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Prawidłowa waga dla 12-latka o wzroście 156 cm – odpowiada Roma Wojtewicz
- Odchudzanie bez efektu jojo u nastolatki – odpowiada Roma Wojtewicz
- Jak schudnąć przy tendencji do tycia? – odpowiada Roma Wojtewicz
- Dieta i ćwiczenia na zrzucenie wagi u nastolatka – odpowiada Roma Wojtewicz
- Jak schudnąć z twarzy i ud? – odpowiada Roma Wojtewicz
- Na jaką dietę muszę przejść? – odpowiada Roma Wojtewicz
- Jak szybko zrzucić kilka kilogramów? – odpowiada Roma Wojtewicz
- Pogłębiająca się nadwaga u nastolatka – odpowiada Roma Wojtewicz
- Dieta i ćwiczenia na odchudzanie dla 13-latki – odpowiada Roma Wojtewicz
- Przytycie po ciąży – odpowiada Roma Wojtewicz
artykuły
Dieta cukrzycowa - charakterystyka, leczenie cukrzycy
Dieta cukrzycowa jest ważna dla chorych. Cukrzyca
Zadbaj o figurę swojego dziecka!
Jeśli twoje dziecko ma nadwagę, zastanawiasz się p
Otyłość prosta - objawy, przyczyny i czynniki ryzyka, leczenie
Otyłość prosta to choroba przewlekła, która dotycz