Jak schudnąć i zmienić nawyki żywieniowe

Mam 16 lat, ważę 65,7 kg i mam 168 wzrostu. Chciałabym ważyć 60 lub 58 kg. Co mam zrobić aby to osiągnąć? I w jaki najlepszy sposób. Chodzi mi o ilość ćwiczeń a także dietę. I także czy moja waga jest prawidłowa? I czy muszę się odchudzać. Widać, że w dzisiejszych czasach jest moda na ważenie 55 kg, czy podobnie, lecz mi trudno zrzucić te 5kg... Często sięgam po rzeczy słodkie,smażone wiem, że to niezdrowe,lecz trudno uprosić rodzinę o zmianę nawyków.Proszę o szybką odpowiedź. Z góry dziękuję :)
16 LAT ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Twoja masa ciała znajduje się w normie, a dokładnie w jej górnej granicy. Nie ma więc powodu do rozpoczęcia odchudzania, warto natomiast zadbać o zdrowy styl życia.
W tym celu proponuję wprowadzić regularną aktywność fizyczną - minimum 3 razy w tygodniu po ok. 45 min dowolnego sportu. Ponadto dobrze byłoby prześledzić codzienny jadłospis i dokonać modyfikacji tam, gdzie to konieczne. Sposób żywienia powinien opierać się na poniższych zasadach. W związku z tym należy:
1) Spożywać codziennie 5 mniejszych posiłków, zamiast 3 obfitych - to wpłynie na regulację metabolizmu i zmniejszenie uczucia głodu pomiędzy posiłkami, a tym samym zapobiegnie podjadaniu.
2) Wybierać pełnoziarniste produkty zbożowe, bogate w składniki mineralne i błonnik - pieczywo z pełnego ziarna, mąkę razową, kasze, brązowy ryż, makaron razowy, płatki żytnie i owsiane, otręby
3) jako źródło białka spożywać ryby, mleko i produkty mleczne o niższej zawartości tłuszczu, a unikać kalorycznych serów żółtych, tłustych deserów mlecznych itp.
4) Unikać dań typu fast food oferowanych w barach szybkiej obsługi
5) Nie spożywać słodyczy i słonych,kalorycznych przekąsek, a zastąpić je warzywami i owocami, najlepiej w świeżej postaci
6) Przygotowywać dania poprzez gotowanie na parze i w wodzie oraz pieczenie w folii, a unikać smażenia (zwłaszcza na głębokim tłuszczu).
W przypadku pokusy sięgnięcia po słodycze, proponuję zastąpić je zdrowszą wersją deseru- sałatką owocową, koktajlem z jogurtu naturalnego i mrożonych owoców, lub świeżymi owocami.
pozdrawiam

Witam pierwszy krok już masz za sobą - wiesz , że chcesz zmiany. Drugi krok to ułożenie tak zwanych puzzli żywieniowych. Czyli z jakich surowców , produktów powinny składać się poszczególne posiłki. Jesteś bardzo młodą osobą , należy pamiętać że twoje ciało się jeszcze zmienia. Dlatego nie należy stosować żadnych restrykcyjnych diet. U Ciebie dietę należy rozumieć jako styl życia, tylko tak unikniesz wahań wagi. Kolejnym elementem tych "puzzli" są ćwiczenia, które muszą być obecne w Twoim życiu. Wszelkie szczegóły należy ustalić z dietetykiem . pozdrawiam