Jak zmotywować się do ćwiczeń i co jeść, aby czuć się lepiej we własnym ciele?

Witam.Mam na imię Klaudia.Mam 14 lat ważę 93 kg przy wzroście 174 cm. Trudno mi o tym mówić ale nie czuję się dobrze w swoim ciele.Chciałabym się dowiedzieć jak mogę się zmotywować do ćwiczeń,co jeść i jakie sporty mogę uprawiać.Jestem zdrowa i na nic nie choruję.Proszę o szybką odpowiedź.

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Przede wszystkim warto wprowadzić zdrowy styl życia, poprzez właściwą dietę i regularną aktywność fizyczną. Jednocześnie zalecałabym pierwsze kroki w tym kierunku podjąć z pomocą specjalisty, który dostosuje indywidualnie program żywieniowy poprzez właściwie zbilansowany jadłospis i zaplanuje stopniowo wprowadzaną aktywność fizyczną.
Ogólne zasady zdrowego stylu życia można przedstawić w następujących punktach:
zastosować się do poniższych rad:
1) Spożywać regularnie posiłki,5 dziennie w odstępach mniej więcej co 4h
2)Unikać słodyczy i kalorycznych przekąsek typu chipsy, paluszki itp. - zastąpić je owocami, orzechami, nasionami słonecznika, migdałami, suszonymi owocami
3) Wybierać produkty mleczne o niższej zawartości tłuszczu - mleko 1,5%, jogurty, kefiry, sery twarogowe, a unikać w nadmiarze serów żółtych, typu Feta
4) Przygotowywać dania poprzez gotowanie na parze, gotowanie w wodzie i pieczenie, a unikać smażenia na tłuszczu
5) Sięgać po ciemne pieczywo, płatki owsiane, makaron razowy, ryż brązowy
6) codziennie spożywać dużo warzyw i owoców
7)Włączyć aktywność fizyczną - minimum 30 min dziennie dowolnego sportu lub ćwiczeń gimnastycznych (skłony, brzuszki, przysiady itp.)