Jak się odchudzić? Problemy z refluksem

Mam 45 lat, 164cm i wagę 96 kg. Jestem typowym przykładem efektu jojo. Odchudzałam się już chyba wszystkimi dostępnymi preparatami na rynku oraz jakimś chińskim badziewiem, niestety waga wracała jeszcze większa przy powrocie do normalnego jedzenia. A nie mam silnej woli, strasznie kuszą mnie słodycze, po zjedzeniu śniadania ok 7.00. Po powrocie z pracy ok. 13 ( jestem nauczycielką ) wrzucam w siebie co popadnie- słodkie zajadam kwaśnym itd. , zajadam także każdy stres, odczuwam wtedy okropną zgagę, mam wrażenie jakby wracania treści żołądkowej do gardła, czasem miewam biegunki. Mam zrobione wszystkie możliwe badania krwi: morfologia, tarczyca, nerki - wszystkie badania w normie ( sprawdziłam, obok wyników są podane normy ). Biorę od ok 2 lat Yasmin. Od roku odczuwam bardzo silne, nieustępujące drętwienie stóp, a ostatnio skurcze łydek w nocy. Byłam w tej sprawie u ortopedy, wzięłam 10 zabiegów: wirówka stóp, masaż lędźwiowy kręgosłupa oraz magnetoterapię- bez jakiejkolwiek zmiany. Zrobiłam też przesiewowe badanie Dopplera nóg i naczyń szyjnych- wszystko w normie. Doszłam do wniosku, że to chyba winna jest moja waga. Chciałabym zacząć brać Meridia 15 oraz zacząć stosować odpowiednią dietę, zmienić zasady żywienia całej rodziny ( mam także coraz większy brzuch- nie jestem w ciąży, nie mam mięśniaków, mąż ma tę samą przypadłość oraz synowie 22 lata i 18 lat ). Proszę o pomoc. Pozdrawiam Iwona Kabik

Witam,

Racjonalne odżywianie niestety nie polega na wlewaniu w siebie mnóstwa (rzekomo) odchudzających specyfików.
Zdecydowanie Pani sposób odżywiania charakteryzują zbyt długie przerwy między posiłkami - stąd napady niekontrolowanego głodu.
Skurcze łydek mogą być związane z niedoborem magnezu.
Problemy, o których Pani mówiła mogą wynikać z nadwagi, gdyż nadmierna masa ciała może powodować ucisk nerwów i stąd pojawiają się u Pani wspomniane drętwienia kończyn.
Zgaga bardzo często dotyczy osób otyłych, gdyż otyłość powoduje zwiększenie ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej, doprowadzając do wystąpienia choroby refluksowej.
Do refluksu prowadzić może także:
-palenie tytoniu
-picie dużych ilości kawy, alkoholu.

Z diety wyklucza się:
-cytrusy
-soki na bazie cytrusów
-mocno przyprawione dania
-warzywa cebulowe
-sok pomidorowy
-potrawy kwaśne
-kawę i inne używki
-czekoladę i wyroby ją zawierające
-kakao
-napoje gazowane
-miętę.
Produkty te powodują nasilenie objawów.

Ograniczeniu powinna także podlegać ilość tłuszczu w diecie.
Polecałabym dietę niskokaloryczną ok. 1200-1400 kcal.
Spożywanie 5 posiłków.
Koniecznie musi Pani zachowywać odstępy nie dłuższe niż 3 godziny, między kolejnymi posiłkami.Ostatni posiłek powinna Pani spożyć na 2-3 godziny przed snem.
Podstawę Pani diety powinny stanowić węglowodany złożone (kasze,ryż brązowy, pieczywo pełnoziarniste, nasiona roślin strączkowych, płatki pełnoziarniste bez dodatku cukru), które zmniejszą częstość występowania napadów głodu.
Dobrze jest zrezygnować ze słodzenia napojów i wypijania napojów kolorowych, soków owocowych, do których dodano cukier.
Ilość owoców powinna zostać ograniczona do 1 sztuki dziennie.
Polecam zwiększenie ilości spożywanych warzyw (nawet do 500g/d).
Zamiast mięsa można spożywać chude ryby i nasiona roślin strączkowych (źródło białka roślinnego).
Polecam także zapoznanie się z Piramidą Zdrowego Żywienia (można ją znaleźć na stronie IŻŻ). Powinna też Pani więcej się ruszać.

Pozdrawiam i życzę sukcesów