Jak sobie z tym poradzić i złagodzić ból?

Witam, od roku czasu karmie dziecko piersią i pojawił się teraz problem bo ma ząbki i przez przypadek delikatnie uszkodził pierś. I teraz podczas karmienia na samym początku jak dziecko zaczyna ssać bardzo boli a potem stopniowo przechodzi. Sutek jest delikatnie czerwony i widać małe uszkodzenie. Jak sobie z tym poradzić i złagodzić ból? Jak mam dalej postępować?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety ukąszenia ząbkujących niemowląt oraz małych dzieci to bardzo częsty problem karmiących mam. Niekiedy trudno jest przewidzieć czy zapanować nad takim incydentem, niemniej warto unikać na tyle, na ile jest to możliwe zbyt częstych ugryzień dziecka.

Zarówno przerwanie tkanki łącznej, jak i niesprzyjające warunki do gojenia (biustonosz, brak odpowiedniej wentylacji, ssanie piersi) sprawiają, że w niektórych przypadkach takie ranki trudno się goją. Może Pani przemywać ranę wodą po każdym karmieniu oraz smarować brodawki lanoliną, która jest pochodzenia naturalnego, więc nie będzie szkodliwa dla dziecka nawet w przypadku, gdy będzie ssało brodawkę z pozostałościami maści. Dodatkowo proszę po każdym karmieniu zwilżać brodawki swoim własnym pokarmem – przyspieszy to gojenie i również złagodzi dolegliwości.

Jeśli ma Pani taką możliwość, warto zrezygnować z biustonosza na rzecz luźnych, przewiewnych bluzek z naturalnych tkanin. Może Pani także karmić dziecko przez muszle laktacyjne i w ten sposób minimalizować zarówno ból podczas ssania piersi przez dziecko, jak i ryzyko powstania nowych urazów.

Być może zainteresuje Panią nasz artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/karmienie-piersi.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.