Jak sprawdzić, co się dzieje z moimi jelitami?

Mam hashimoto od wieku nastoletniego czyli około 10 lat. Od zawsze zażywam Eutyrox jego dawki się ciągle zmieniają. Odkąd pamiętam mam problemy z jelitami, dawniej były to zaparcia a od kiedy moja dieta stała się bardziej wegetariańska zaparcia znikły ale zastąpiły je bóle brzucha i wizyty w toalecie po każdym posiłku. Proszę o radę gdzie zacząć moje leczenie, czy mogę spróbować wyeliminować jakieś jedzenie lub zrobić badania które pomogą ustalić co się dzieje z moimi jelitami. Miałam robione usg jamy brzusznej ok. rok temu które nic nie wykazało jak również badania kału, też wszystko ok.

Dzień dobry,

W pierwszej kolejności proszę udać się na wizytę do gastroenterologa, który przeprowadzi z Panią szczegółowy wywiad lekarski, wykona badanie fizykalne jamy brzusznej i w razie potrzeby zasugeruje odpowiednią diagnostykę. Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że Pani układ trawienny może być nadmiernie obciążony w wyniku zbyt wysokiej konsumpcji błonnika pokarmowego w codziennej diecie i w ten sposób pojawiają się u Pani wspomniane, uciążliwe objawy ze strony przewodu pokarmowego. Stosunkowo często taka sytuacja ma miejsce w początkowym okresie zmiany diety u pacjentów, którzy decydują się na sposób odżywiania z wyraźną przewagą pokarmów pochodzenia roślinnego, w szczególności kiedy dochodzi do nadmiernego spożycia pełnoziarnistych produktów zbożowych, warzyw, owoców, suchych nasion roślin strączkowych, jak również orzechów, pestek i nasion, naturalnie obfitujących w różne frakcje włókna pokarmowego. Warto również zwrócić uwagę w jaki sposób reaguje Pani na trudności życia codziennego, potocznie nazywane stresem, albowiem wykazano, iż stres psychologiczny wywołuje objawy IBS w wyniku zmian w funkcjonowaniu jelit z udziałem autonomicznego układu nerwowego, układu immunologicznego i osi podwzgórzowo-przysadkowo-nadnerczowej. Mając na uwadze ten fakt, zasadne może być wprowadzenie regularnych technik relaksacyjnych jako elementu wspomagającego leczenie choroby. Na przykład w formie jogi, ćwiczeń rozciągających czy medytacji uważności (mindfulness).

Z wyrazami szacunku,
Mateusz Durbas
Dietetyk Kliniczny
mateuszdurbas.pl
facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/