Jak ułożyć stosunki z matką chorą na zespół maniakalno-depresyjny?

Jak mam sobie ułożyć stosunki z matką chorą na zespół maniakalno depresyjny i alkoholizm? Oddzieliła mnie w przeszłości od pozostałej rodziny. Nic jej nie mogę powiedzieć, bo to się obraca przeciwko mnie! Matka się nie leczy - nie chce przyznać, że jest chora i potrzebuje pomocy! Ile razy bałam się, że ona umrze i zostanę sama! Jeszcze nadal nie rozumiem, jak jej choroba psychiczna mnie zniszczczyła! Gdybym tylko zrozumiała, jakie mam braki, byłoby mi łatwiej porozumiewać się z innymi ludźmi!

Witam,

Zachęcam do wizyty u psychologa/psychoterapeuty. Kilka początkowych wizyt pozwoli specjaliście poznać Pani trudności i w oparciu o tę wiedzę zaproponować najbardziej odpowiednią formę pomocy. Pani natomiast tych kilka wizyt może pomóc nieco poznać te braki o których Pani wspomina - czego dotyczą, na czym polegają. Być może formą pomocy będzie psychoterapia. Być może otrzyma Pani zalecenie wizyty u lekarza psychiatry, a może sama Pani czuje taką potrzebę...
Czytając Pani pytanie pomyślałam, że najlepiej jeśli zajmie się Pani i zaopiekuje sobą -swoimi potrzebami, uczuciami, oczekiwaniami, tymi brakami o których Pani pisze oraz tym jak je wypełnić. Jeśli chodzi o ułożenie sobie relacji z matką, to myślę, że psychoterapia może Pani pomóc w ułożeniu ich ale w sposób zdrowy i dobry także dla Pani.
Życzę dużo siły i odwagi.

Pozdrawiam
Karolina Matlak

Witam Panią. Pani opis wskazuje jak nadal Pani uwaga jest przy mamie i tym co się z nią dzieje. Jednocześnie wspomina Pani o tym jak jej funkcjonowanie mogło wpłynąć na Pani życie. Bardzo zwrócił moją uwagę fragment Pani postu, który pozwolę sobie zacytować "Jeszcze nadal nie rozumiem, jak jej choroba psychiczna mnie zniszczczyła! Gdybym tylko zrozumiała, jakie mam braki, byłoby mi łatwiej porozumiewać się z innymi ludźmi!". Zrozumienie tego jak to, co miało miejsce i nadal się dzieje w Pani relacji z matką jest możliwe. Z pewnością w Łodzi w poradni leczenia uzależnienia od alkoholu i współuzależnienia jest program terapeutyczny dla Dorosłych Dzieci Alkoholików. Udział w nim pomoże Pani zrozumieć jak uzależnienie i choroba mamy wpłynęło na Pani życie i co może Pani zrobić by skutki jej funkcjonowania nie rzutowały dalej na Pani życie. Proszę udać się po pomoc ( podzielę Pani to ostatnie słowo PO-MOC). Tego w moim przekonaniu teraz najbardziej Pani potrzebuje. Pozdrawiam Panią
http://piotrantoniak.pl/