Jak walczyć ze swoją zazdrością?

Witam. Chcialabym zapytac sie o obiektywna ocene osoby z zewnatrz an temat mnie i mojego zwiazku. Generalnie,jestem w zwiazku juz prawie 3 lata, i razem mieszkamy. Jestem osoba zazdrosna (niestety) i nie radze sobie jak moj partner wychodzi sam z przyjaciolmi,lub robi cos sam. U mnie ciezko ze swoja pasja i swoim malym swiatem,bo nie umiem przystac przy jedym i czegos skonczyc. Prosze o jakas sugestie,porade do zmian w sobie,bo to ucziazliwe dla nas obojga i prowadzi do klotni. Dziekuje.

Dzień dobry!

Częściowo sama udzieliła Pani sobie porady, że jednym ze sposobów radzenia sobie ze swoją zazdrością byłoby znalezienie własnych pasji i zadbanie o swój własny, indywidualny świat (którego partner jest częścią - a nie całym światem).

Często istotnym obszarem przy problemie zazdrości okazuje się też praca nad swoją samooceną czy przepracowanie wcześniejszych doświadczeń (sprzed lat, czasami jeszcze z okresu dzieciństwa), kiedy mogła Pani odczuć brak, utratę kogoś bliskiego, musiała walczyć o czyjąś obecność i zainteresowanie itp.

Warto rozważyć podjęcie psychoterapii.

Pozdrawiam!

Witam,

nadmierna zazdrość może być zabójcza dla najlepszego związku, dlatego warto, by zajęła się Pani problemem, skoro go zauważa, a to już połowa sukcesu. Jeśli uczucie zazdrości nie jest spowodowane przez partnera, który jest niegodny zaufania (np. jak tylko się Pani odwróci to od razu interesuje się innymi dziewczynami, zachowuje się podejrzanie itp.), a jedynie jest to spowodowane Pani wyobraźnią - zachęcam do konsultacji z psychologiem/psychoterapeutą. Psychoterapia pozwoli Pani przyjrzeć się sobie, swoim emocjom, motywacjom, odkryć źródło problemu z zaufaniem partnerowi, z czym jest to związane, co uruchamia w Pani chorobliwe myśli, nauczenie się kontrolowania ich w sposób dobry dla związku, itp. Jest mało prawdopodobne, żeby poradziła sobie z tym Pani sama, zwłaszcza, że do tej pory nie udało się Pani zapanować nad problemem.

Pozdrawiam,
Elwira Chruściel