Jak wspierać mojego chłopaka w walce z uzależnieniem i depresją?

Witam serdecznie, mam 30 lat, od trzech miesiecy jestem w nowym związku z osobą która jak mi sie wydaje oraz jak sam twierdzi cierpi na depresję. Chłopak jest w moim wieku, ma dość długą historię związaną z drepresją. Liczne blizy po cięciu się kiedy miał 17 lat, potem sporo alkoholu i narkotyków, w wieku 23 lat próbował popełnić samobójstwo przez powieszenie się - był pod wpływem. Nie skończył z tego powodu studiów. Przez jakiś czas pracował, ale szkolenia w pracy kończyły się atakami paniki i ostatecznie zrezygnował. W tej chwili jest bezrobotny. Uczęszczał przez jakiś czas na terapię ale wg niego nie pomagała. Jego rodzice nie wiedzą o probie samobójczej, chłopak nie ma praktycznie żadnych znajomych - my poznaliśmy sie przez internet. W tej chwili bierze leki antydepresyjne, bierze tez inne substancje (kratom) do tego pali i dość sporo pije. Nie jest agresywny ani nie ma złych nastrojów, jest troskliwy i poza tym co o nim wiem, idealny. Twierdzi, że moja obecność mu pomaga, kiedy zwróciłam uwagę na alkohol powiedział , że ograniczy, obiecał również odstawić kratom i wiem, że je ogranicza i stopniowo wychodzi z nałogu. To co mnie martwi to jak można mu pomóc, jak wspierać? Oraz czy istnieje szansa na zbudowanie z taką osobą trwałego związku. Jestem na etapie zakochiwania się i jeśli powinnam to zakończyć to to jest ostatni moment. Obawiam się też podstawy jego uczuć do mnie, czy nie jest to po prostu tak, że pojawiłam się w jego życiu bo on kogoś potrzebuje i nie ma nikogo innego - czy jest ze mna z potrzeby bycia z kimś (kimkolwiek, niekoniecznie mną). Z góry dziekuje.

Dzień dobry!

Mężczyzna powinien pozostawać w leczeniu psychiatrycznym i psychoterapeutycznym. Ocena, że "terapia nie pomagała" przeważnie ma charakter wymówki i wiąże się z brakiem motywacji do terapii, trudnością radzenia sobie z krytyczną oceną swojego funkcjonowania czy z realizowaniem zadań terapeutycznych.

Pozdrawiam!

Szanowna Pani,
wymagane jest kompleksowe leczenie uzależnienia, ponieważ problem z dnia na dzień się pogłębia. Zalecana jest konsultacja w Poradni Leczenia Uzależnień i długofalowo leczenie w Placówkach, które zajmują się problemem uzależnienia, psychoterapia jest konieczna, to wymaga zaangażowania i motywacji osoby uzależnionej.
Pozdrawiam serdecznie
Bożena Waluś
psychologbw@gmail.com
tel.: 696450393