Witam!
Proszę podjąć leczenie: farmakoterapia i psychoterapia. Jeżeli epizody depresyjne pojawiają się tylko jesienią i zimą to należy rozważyć próbę fototerapii, przynajmniej jako uzupełnienie terapii. Moim zdaniem należy uzupełnić diagnostykę testami projekcyjnymi - być może jest w tym duży składnik osobowościowy. Należy kontynuować dalszą diagnostykę hormonalną - nie tylko idzie o zaburzenia miesiączkowania, ale nawet o przyczynę depresji i to nie tylko o efekt psychologiczny.
Życzę powodzenia
W. Łuczkowski.
Depresja, obojętnie czy jesienią czy inną porą roku, to choroba. Jeśli choroba to idziemy do lekarza, a lekarzem specjalista od depresji jest lekarz psychiatra. Nie można leczyć się samemu, albo wmawiać sobie, że jakoś to będzie i czekać nic nie robiąc. Pisze pani o myślach samobójczych. To bardzo niebezpieczne. W tym momencie jest pani najważniejszą kobietą na świecie. Dotknęła panią choroba, ale to nie jest koniec świata. Trzeba iść do lekarza i zacząć się leczyć. Psychiatra jest lekarzem i rozpocznie farmakoterapię, a w odpowiednim momencie skieruje do psychologa. Zmiana psychologa jest przykra, ale możliwa. Ma pani dla kogo żyć. Dla siebie !!! Proszę mi obiecać, że jutro pójdzie pani do lekarza psychiatry, a jeśli tam będzie kolejka to do lekarza rodzinnego. Trzymam kciuki :) ( na stronie nfz wykaz poradni zajmujących się psychiatrią: https://zip.nfz.gov.pl/GSL/GSL/PrzychodnieSpecjalistyczne )
Dzień dobry!
Zdecydowanie dobrą drogą jest kontynuowanie kontaktu z lekarzem psychiatrą i podjęcie psychoterapii, także jeśli miałaby nawiązać kontakt z nowym terapeutą. To Pani zaleta, cenna umiejętność, że zna Pani historię swojej choroby, zastanawia się Pani nad jej przyczynami, mechanizmami, potrafi Pani przewidywać zmiany swojego nastroju... Proszę to wykorzystać i skorzystać z leczenia.
Pozdrawiam!
Koniecznie należy podjąć psychoterapię i/lub konsultację z lekarzem psychiatrą (szczególnie w przypadku nasilonych myśli samobójczych).
Rozpoczęcie nowej psychoterapii nie jest pozbawione sensu. Jest to nawrót Pani choroby, a Pani sama zmieniła się w tym czasie i zmaga się teraz także z innymi zagadnieniami niż w poprzedniej psychoterapii. Jeśli poprzednie psychoterapie były skuteczne, pomogły Pani w jakimś stopniu, warto jeszcze raz nawiązać relację terapeutyczną i pracować nad sobą. Zachęcam do leczenia, szczególnie, że okres jesienny jest okresem zdarzających się nawrotów i pogorszenia nastroju. Poprawa i odzyskanie radości życia jest możliwe. W procesie psychoterapii można je osiągnąć szybciej.
Witam, psychoterapia jest niesłychanie ważna. Nowy psychoterapeuta z pewnościę
podejmie kontynuację nurtu, który Pani kiedyś pomógł. Może Pani też poprosić
swoję byłą terapeutkę o zarekomendowanie kogoś.
Na jesienną depresję trzeba stosować odpowiednię dietę bogatę w minerały szczególne magnez, jeść dużo potraw przyprawianych na ostro/ bardzo ostro z chili i szafranem.
Jeżeli czekolada to też z chili.
Poza tym na jesienną depresję mogą pomóc naświetlania specjalnymi lampami - ta procedura jest masowo stosowana w Norwegii. Pozdrawiam miło
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Nawracająca depresja po dużej zmianie w życiu – odpowiada Mgr Sylwia Wiśniewska
- Czy depresję można wyleczyć? – odpowiada Mgr Anna Bernatowska
- Czy depresje nawracającą można wyleczyć? – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Jak wyleczyć ciężką depresję? – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Czy można samemu wyleczyć nerwicę lub depresję? – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Jak pomóc osobie z nawracającą depresją? – odpowiada Lek. Bertrand Janota
- Czy na pewno wyleczę depresję? – odpowiada Dr n. med. Joanna Meder
- Czy sok z grejpfruta pomaga na depresję? – odpowiada Dr Izabela Dębicka
- Nawracająca depresja u 36-latki – odpowiada Mgr Anna Ingarden
- Objawy depresji, płaczliwość i myśli samobójcze – odpowiada Mgr Sylwia Wiśniewska
artykuły
Jak poradzić sobie z jesienną depresją? Mamy sprawdzone sposoby (WIDEO)
-Wrzesień nas, proszę Państwa, w tym roku nie ro
Zaburzenia lękowo-depresyjne
Jednoznaczna diagnoza zaburzeń psychicznych czasem
"Choroba zagrażająca nie tylko jakości naszego życia, ale także samemu życiu''. Rozmowa o depresji atypowej z psychologiem Elwirą Chruściel
Jak wynika z badania EZOP, co czwarty dorosły Pola