Jak wyleczyć się z tego stanu?
Dzien dobry, a więc streszczając wszystko jestem bardzo wrażliwa i jakiś czas temu bardzo dużo myślałam o przyszłości, martwiłam się o nią, a w jeden dzień zaczęło się od silnych zaworów głowy, nawet kiedy zamknęłam oczy dalej je miałam, myślałam, że może przejdą same, a potem powiedziałam mamie, następnie wymiotowałam, utrzymywało się to bardzo długo, bo aż prawie do wieczora nie mogłam ruszać nawet głową na boki, moja mama zadzwoniła na kartkę, oni przyjechali i dali mi leki chyba na uspokojenie no i coś aby powstrzymać wymioty, bardzo bałam się, że mi nie przejdzie aż cała się tzrrslam że strachu, na drugi dzień bardzo się cieszyłam, że mogę już ruszać głową, tydzień później było, dziwnie, bo mimo, że było lepiej to nie czułam się już tak jak wcześniej, byłam dwa razy w szpitalu, miałam robione wyniki, rezonans wsyztsko w porządku, więc w czym tkwi problem? Pani psycholog w szpitalu powiedziała mi, że mam podwyższony poziom lęku, co do objawów no to czuję się fizycznie okej, ale jestem ciągle zmęczona ciągle boje się tego uczucia, kiedy jestem czymś bardzo zajęta czuje się dobrze, ale kiedy siedzę i patrzę, na kuchnię z salonu, wydaje mi się, że widzę to wszytsko tak jakoś inaczej, codziennie wstając boje się, że kolejny dzień będzie taki sam, boje się, że mi nie przejdzie, czuje się jakbym była tutaj, ale jednak była gdzieś indziej nie obecna, od dziecka bolał mnie brzuch wkoło pępka kiedy się zdenerwowałam i czułam gule w gardle, a nawet ucisk koło lewej strony serca. Czuje, że to wszytsko moja wina, że ja doprowadziłam się do tego stanu, chciałbym, żeby było już normlanie jak kiedyś.

KOBIETA, 21 LAT ponad rok temu
Witam Panią,
Objawy, które Pani opisuje mogą sugerować rozwijające się
zaburzenia lękowe.
Możliwe, że ich źródłem są przeżywane emocje,
stres lub przykre doświadczenia z przeszłości.
Jednak rzetelną diagnozę można postawić tylko podczas osobistej
konsultacji po wnikliwym przyjrzeniu się różnym sytuacjom
i wydarzeniom na przestrzeni Pani życia, które doprowadziły
do opisanych zaburzeń.
Ludzie cierpiący na zaburzenia nerwicowe często doświadczają
różnych nieprzyjemnych objawów somatycznych wywołanych
rozchwianiem równowagi układu wegetatywnego,
m.in. przyspieszony oddech, uczucie duszności,
ból w okolicach serca, kołatanie serca, przyspieszone tętno,
uczucie uciskającej guli w gardle, bóle głowy zawroty głowy i wiele innych
dolegliwości, które jeszcze bardziej potęgują ich lęk.
Jednak koncentrowanie się nawet na niewielkich dolegliwościach
powoduje, że lęk o zdrowie narasta i coraz trudniej go ujarzmić.
Zaburzenia nerwicowe nie tylko dezorganizują życie, ale też przynoszą
poczucie niepewności i zagubienia, ograniczają niezależność, hamują
aktywność społeczną i utrudniają normalne funkcjonowanie w społeczeństwie,
zabierając tym samym całą radość życia.
Zaburzeniom nerwicowym często towarzyszy rozdrażnienie,
napięcie psychiczne, znaczne obniżenie nastroju,