Jak wyleczyć taką otyłość?

Witam. Od długiego już czasu walczę z otyłością. Obecnie ważę 94 kilogramy przy wzroście 166 cm. Być może jest to spowodowane lekami, ponieważ od paru lat biorę Aripilek 30 mg dziennie. Nie wiem czy tylko to jest przyczyną, ponieważ lekarz powiedział, że po tym leku najmniej się tyje. Od 3 tygodni biorę metformax, 3 tabletki po 500 mg. Waga spadła o 2 kilogramy. Bardzo chciałabym schudnąć, ponieważ mam już problem ze stopami i z kręgosłupem. Proszę o radę.

Dzień dobry,

Substancja czynna zawarta w leku Aripilek, który przyjmuje Pani od kilku lat nazywa się arypiprazol. Fachowa literatura donosi, iż substancja ta charakteryzuje się korzystnym profilem bezpieczeństwa i

praktycznie nie powoduje zaburzeń metabolicznych, wzrostu masy ciała ani podwyższenia stężenia prolaktyny we krwi.

Zachęcam Panią do stopniowej modyfikacji dotychczasowego stylu życia na bardziej zdrowy. W tym celu proszę wzorować się na zasadach diety śródziemnomorskiej i ograniczyć spożywanie kalorycznej żywności o wysokim stopniu przetworzenia (m.in.: chipsów, słodyczy, ciast, tortów, batonów, produktów typu fast-food) oraz napojów słodzonych (np. nektarów owocowych, napojów typu cola, słodkich napojów alkoholowych).

Warto również zacząć regularnie uprawiać ulubioną formę aktywności fizycznej w ilości co najmniej 30 minut minimum 5 razy w tygodniu. Doskonałym pomysłem może być spacer, nordic walking, gimnastyka, pływanie, aqua-aerobik lub joga.

Wprowadzenie tych zaleceń z pewnością pomoże Pani poczynić duży krok naprzód w celu redukcji nadmiernej masy ciała. Życzę powodzenia!

Z wyrazami szacunku,

Mateusz Durbas

Dietetyk Kliniczny Kraków

Dietetyk Sportowy Kraków

Dietetyk Kliniczny Online

Dietetyk Sportowy Online

https://www.mateuszdurbas.pl/

https://www.facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/

https://www.instagram.com/mateuszdurbasdietetyk/?hl=pl

Dzień dobry,

Szanowna Pani,

Redukcja masy ciała jest całkowicie uzależniona od deficytu kalorycznego. Jest to niezaprzeczalnie najistotniejszy czynnik odniesienia sukcesu w redukcji masy ciała. Z pomocą dietetyka lub dostępnych na wielu stronach internetowych kalkulatorów należy obliczyć dobowe zapotrzebowanie energetyczne. Od otrzymanego wyniku należy odjąć 300-500 kcal i (ponownie: z pomocą dietetyka, aplikacji mobilnych lub danych dostępnych w sieci) stworzyć jadłospis, zgodny z wcześniejszymi obliczeniami.

Drugim istotnym czynnikiem jest bilans makroskładników: dobrze ułożona dieta powinna składać się z ok. 50% węglowodanów, 30% białka i 20% tłuszczów. Proporcje te mogą różnić się w zależności od rodzaju podjętej aktywności fizycznej (to niezwykle istotny czynnik redukcji tkanki tłuszczowej oraz poprawy stanu zdrowia). Proszę pamiętać, że najważniejszym czynnikiem gwarantującym sukces diety jest skomponowanie jej w taki sposób, by przestrzeganie zaleceń nie sprawiało trudności. Jadłospis powinien być smaczny, obfitować w produkty smaczne i sycące. Życzę powodzenia. W razie pytań i wątpliwości zachęcam do kontaktu w wiadomości bezpośredniej.