Jak wyleczyć to nawrotowe zapalenie pochwy?

Wiec mam 18 lat i bardzo proszę o pomoc, mam już drugi raz zapalenie pochwy, pierwszy raz jak miałam udałam się do ginekologa i przypisał mi ginalgin na 10 dni, wszystko przeszło i tak miałam potem jeszcze wizytę z uwagi na tabletki antykoncepcyjne i pani sprawdziła i wszystko super, mijają miesiące i znowu widzę u siebie objawy, powodem problemu może być czasami nawracające zaburzenia odżywiania, gdyż za każdym razem gdy pojawiało się zapalenie byłam po epizodzie nie jedzenia. Poszłam do ginekologa dowiedziałam się ze jest delikatne zapalenie i przypisał mi fluomizin na 6 dni i ze po tym powinno przejść, do momentu wizyty przez minimum tydzień próbowałam pilnować się wszystkich zaleceń jakie znalazłam związanych z zapobieganiem i zwalczaniem, jedzenie konkretnych produktów, pilnowanie się z myciem płynem do higieny intymnej i tak z dwa trzy dni przed wizyta widziałam ze mój stan się trochę poprawia. Nie udało mi się kupić fluomizinu w dniu wizyty z uwagi na rodziców, ale widziałam ze objawy przechodzą, i praktycznie znikają, Po dwóch dniach już żadnych nie widziałam, i uznałam, że może jestem zdrowa, potem jak uprawiałam seks (około 3 dni po wizycie (nie zaczęłam jeszcze brać leków bo myślałam ze może mi przeszło)) poczułam ból, i potem zauwazylam przykry zapach, wiec zdecydowałam się zacząć brać leki, brałam je przez 6 dni, i tylko pod koniec kuracji uznałam ze nic się nie stanie jeśli będę się masturbować (z penetracja) szczególnie ze było to wieczorem przed wzięciem kolejnej globulki. Skończyłam brać tabletki i z 20 godzin po wzięciu ostatniej gobulki uprawiałam sex, i był delikatnie bolesny, potem upławy wróciły i załamałam się. Umówiłam się na wizytę za pare dni ale są one drogie, i planowałam uprawiać sex z ważnej okazji za tydzień, a leki dane przez ginekologa trzeba brać całkiem długo, wiec znalazłam na internecie leki bez recepty, poszłam do apteki i kupiłam plus polecane leki od pani z apteki, kupiłam gynoxin optima, clotrimazolum i provag do mycia higieny intymnej, słyszałam o negatywnych efektach gynoxinu u innych kobiet ale uznałam ze sproboje i jeśli nie będzie ich to odwołam wizytę i może to mnie wyleczy a jeśli się pojawia to dzien po skończeniu leczenia mam wizytę, ale zastanawiam się co do clotrimazolum, wzięłam go jako dodatkowa formę leczenia, żeby upewnić się ze to wystarczy, ale na ulotce pisze ze mam go brać 2-4 tygodni i ze chyba po 7 dniach używania powinno nie być objawów ale nadal korzystać z niego, czy mogę go brać tylko przez okres brania gynoxinu (3 dni)? Ewentualnie z dzien czy dwa dłużej żeby się upewnić ze wszystko działa? I jeśli nie, to czy mogę już współżyć po ustąpieniu objawów i infekcji? Czy muszę wstrzymywać się te dwa tygodnie mimo zaniku objawów?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

nawracające zapalenie pochwy może mieć wiele przyczyn, należą do nich stosowanie antybiotyków, stres, zmiany hormonalne, stosowanie antykoncepcji hormonalnej, stosowanie antykoncepcji doustnej oraz nadwyrężający sposób życia - stres, brak odpoczynku, niezrównoważona dieta. Jedną z przyczyn nawracających infekcji intymnych mogą być również kontakty seksualne z zakażonym partnerem, u którego choroba przebiega bezobjawowo. Wtedy przyczyną stanu zapalnego bywa grzybica lub stan zapalny, której sprzyja także nieprawidłowa higiena intymna.

Aby terapia zakażeń pochwy nie była walką z wiatrakami, należy stosować się do zaleceń lekarskich i nie próbować leczyć się na własną rękę bez konsultacji z lekarzem. Niektóre środki i zabiegi mogą bowiem bardziej zaszkodzić, niż pomóc, czego przykładem mogą być irygacje pochwy. Aby zapobiec nawrotom zapalenia pochwy, należy doprowadzić leczenie ginekologiczne do końca, nakłonić partnera do poddania się terapii i stosować probiotyki podnoszące odporność organizmu.

Wydaje się, że Pani przypadek wymaga przede wszystkim zakończenia leczenia, które przeprowadziłaby Pani po konsultacji z lekarzem. W tym czasie wskazana byłaby wstrzemięźliwość od kontaktów seksualnych, a także wykluczenie wszystkich przyczyn, z powodu których zapalenie wraca. Przewlekle utrzymujący się stan zapalny może zaszkodzić Pani zdrowiu.

Stosowana przez Panią maść clotrimazolum przeznaczona jest do stosowania w wypadku zaistnienia grzybiczych zapaleń skóry, w tym drożdżakowych zakażeń skóry i błon śluzowych zewnętrznych narządów płciowych. Maść nanosi się na chore miejsce od 2 do 4 razy na dobę. Wydaje się, że doraźnie Pani może ją stosować, jednak nie doprowadzi ona całkowitego wyleczenia. Szczegóły w artykule poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/clotrimazolum-dzialanie-sklad-dawkowanie-skutki-uboczne-opinie-zamienniki

W Pani przypadku ogromnie ważne wydaje się przywrócenie równowagi mikrobiologicznej pochwy, właściwa ilość dobrych bakterii chroni bowiem przed nadmiernym wzrostem liczby drobnoustrojów chorobotwórczych i nawrotami zakażenia. Tu pomocne może okazać się zastosowanie probiotyków, o których nasi specjaliści wspominają w artykule:

https://portal.abczdrowie.pl/probiotyki-ginekologiczne-sprzymierzency-kobiet-w-walce-o-zdrowie-intymne

Zachęcamy także do lektury artykułów szerzej prezentujących problem stanów zapalnych pochwy:

https://portal.abczdrowie.pl/czy-mozna-skutecznie-wyleczyc-infekcje-intymne

https://portal.abczdrowie.pl/jak-zapobiegac-nawrotom-zapalenia-pochwy

https://portal.abczdrowie.pl/co-zrobic-by-nigdy-wiecej-nie-doswiadczyc-pieczenia-swiadu-i-uplawow

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.