Dzień dobry,
nawracające zapalenie pochwy może mieć wiele przyczyn, należą do nich stosowanie antybiotyków, stres, zmiany hormonalne, stosowanie antykoncepcji hormonalnej, stosowanie antykoncepcji doustnej oraz nadwyrężający sposób życia - stres, brak odpoczynku, niezrównoważona dieta. Jedną z przyczyn nawracających infekcji intymnych mogą być również kontakty seksualne z zakażonym partnerem, u którego choroba przebiega bezobjawowo. Wtedy przyczyną stanu zapalnego bywa grzybica lub stan zapalny, której sprzyja także nieprawidłowa higiena intymna.
Aby terapia zakażeń pochwy nie była walką z wiatrakami, należy stosować się do zaleceń lekarskich i nie próbować leczyć się na własną rękę bez konsultacji z lekarzem. Niektóre środki i zabiegi mogą bowiem bardziej zaszkodzić, niż pomóc, czego przykładem mogą być irygacje pochwy. Aby zapobiec nawrotom zapalenia pochwy, należy doprowadzić leczenie ginekologiczne do końca, nakłonić partnera do poddania się terapii i stosować probiotyki podnoszące odporność organizmu.
Wydaje się, że Pani przypadek wymaga przede wszystkim zakończenia leczenia, które przeprowadziłaby Pani po konsultacji z lekarzem. W tym czasie wskazana byłaby wstrzemięźliwość od kontaktów seksualnych, a także wykluczenie wszystkich przyczyn, z powodu których zapalenie wraca. Przewlekle utrzymujący się stan zapalny może zaszkodzić Pani zdrowiu.
Stosowana przez Panią maść clotrimazolum przeznaczona jest do stosowania w wypadku zaistnienia grzybiczych zapaleń skóry, w tym drożdżakowych zakażeń skóry i błon śluzowych zewnętrznych narządów płciowych. Maść nanosi się na chore miejsce od 2 do 4 razy na dobę. Wydaje się, że doraźnie Pani może ją stosować, jednak nie doprowadzi ona całkowitego wyleczenia. Szczegóły w artykule poniżej:
https://portal.abczdrowie.pl/clotrimazolum-dzialanie-sklad-dawkowanie-skutki-uboczne-opinie-zamienniki
W Pani przypadku ogromnie ważne wydaje się przywrócenie równowagi mikrobiologicznej pochwy, właściwa ilość dobrych bakterii chroni bowiem przed nadmiernym wzrostem liczby drobnoustrojów chorobotwórczych i nawrotami zakażenia. Tu pomocne może okazać się zastosowanie probiotyków, o których nasi specjaliści wspominają w artykule:
https://portal.abczdrowie.pl/probiotyki-ginekologiczne-sprzymierzency-kobiet-w-walce-o-zdrowie-intymne
Zachęcamy także do lektury artykułów szerzej prezentujących problem stanów zapalnych pochwy:
https://portal.abczdrowie.pl/czy-mozna-skutecznie-wyleczyc-infekcje-intymne
https://portal.abczdrowie.pl/jak-zapobiegac-nawrotom-zapalenia-pochwy
https://portal.abczdrowie.pl/co-zrobic-by-nigdy-wiecej-nie-doswiadczyc-pieczenia-swiadu-i-uplawow
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak wyleczyć długotrwałe zapalenie pochwy? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jak leczyć takie częste zapalenia pochwy? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jaki doustny probiotyk ginekologiczny stosować? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Dlaczego mam to pieczenie pochwy? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Przewlekłe zapalenie pochwy - co robić? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co mogę zrobić, aby powstrzymać nawrót zapalenia? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy mogę sama leczyć taką infekcję dróg rodnych? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jak pozbyć się grzybicy pochwy? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jak mam stosować leki na infekcję pochwy? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jak leczyć to zapalenie grzybicze pochwy? – odpowiada Redakcja abcZdrowie