Jak wzmocnić słabą psychikę?

Czy można sprawić, aby moja psychika była mocniejsza?Miałam zaburzenia emocjonalne , zaburzenia osobowości, czułamsię sama źle ze sobą, moje zachowanie odstawało od normy, podjęłam psychoterapię.Odbyłam kilka sesji, stałam się innym człowiekiem, odzyskałam spokój i dystans do świata , poczułam się świetnie, zmiana jest niebywała.Mija zaledwie kilka tygodni od psychoterapii a ja znów czuje się tak słaba psychicznie, jedne problemy zniknęły,teraz inne się pojawiły.Jak wzmocnić moją słabą psychikę?

Witam,
Myślę,że dobrym pomysłem będzie rozważenie powrotu do terapii. Z mojego doświadczenia wynika,że kilka spotkań to zdecydowanie zbyt mało czasu aby nastąpiła trwała zmiana. A tym bardziej spektakularny efekt. Myślę,że wspomniane wzmocnienie psychiki czy odzyskanie równowagi emocjonalnej nastąpi w trakcie terapii zaburzeń osobowości.
Pozdrawiam,
Katarzyna Batugowska

Dzień dobry.

Jest mało prawdopodobne, by kilka sesji terapeutycznych było w stanie zniwelować wspomniane zaburzenia emocjonalne, osobowości i zachowania. Niestety, nie działa to aż tak szybko. Prawdopodobnie więc psychoterapia pozwoliła Pani jedynie zobaczyć pewne sytuacje, których była Pani "twórcą" z zewnątrz - bardziej adekwatne byłoby więc stwierdzenie, że odbyła Pani nie tyle "terapię", ile dopiero konsultację psychologiczną, która z całą pewnością nie usnęła przyczyn Pani zaburzeń i idących za tym zachowań. Tym właśnie można tłumaczyć pojawienie się innych, nowych problemów, o których Pani pisze.
Z powyższych powodów sugerowałbym kontynuację terapii, która w przypadku wspomnianych przez Panią dolegliwości nie będzie raczej trwać kilka sesji.

Pozdrawiam.

Witam,
Leczenie zaburzeń osobowości wymaga dlugofalowej terapii. Kilka spotkań może wzmocnić motywację pacjenta do zmian, jednak na pewno nie spowoduje trwałej poprawy. W przypadku zaburzeń osobowości Proponuje podjąć psychoterapie ( terapia schematu, terapia integracyjna) , której zakończenie ustali Pani wspólnie z terapeutą.
Pozdrawiam
Aleksandra Tyszka

Dzień dobry, jak sama pani pisze kilka sesji psychoterapii przynosi zmianę na kilka tygodni. Pisze pani o zaburzeniach osobowości - jeżeli rzeczywiście specjalista postawił taka diagnozę, terapia tych zaburzeń trwa kilka lat (nie kilka spotkań) wtedy można mówić o względnie trwałej zmianie w osobowości. Z tego względu zachęcam do powrotu na terapię, ale nie rezygnowania z niej po kilku spotkaniach kiedy pojawi się poprawa. Pozdrawiam.