Czy dzięki psychoterapii jest możliwe całkowite odzyskanie równowagi emocjonalnej i pozbycie się na zawsze objawów nerwicowych?

Czy dzięki psychoterapii jest możliwe całkowite odzyskanie równowagi emocjonalnej i pozbycie się na zawsze objawów nerwicowych? Co robić żeby rezultaty były jak najlepsze? Jakie metody stosować dodatkowo? Czy psychoterapia może zmienić trwale nieprawidłowe struktury osobowości? Proszę o odp.

Długoterminowe formy terapii psychodynamicznej są ukierunkowane na zmianę osobowości. Objawy z definicji mają charakter przemiajajacy ale w toku terapii możliwe jest ich opanowanie i wprowadzenie do repertuaru zachowań pacjenta alternatywnych sposób radzenia sobie z napięciem. Pewien poziom dyskomfortu jest jednak oznaką zdrowia psychicznego, niektóre konflikty emocjonalne są nierozwiązywalne a borykanie się z nimi świadczy o naszym człowieczeństwie. Proponuje konsultacje z psychoterapeutą nurtu psychodynamicznego.