Część z tych objawów- szczególnie dotyczących układu trawiennego- może być tzw somatyzacjami czyli wynikającymi z problemów psychicznych i emocjonalnych objawami somatycznymi. Mogą także świadczyć o zaburzeniach osobowości, które podlegają psychoterapii jednak wymagają długiej relacji terapeutycznej.
Zachęcam do podjęcia intensywnej i długotrwałej terapii. Być może zamiast indywidualnej warto skorzystać z terapii grupowej? Wsparcie innych pacjentów, informacje zwrotne nie tylko od terapeutów, ale i od społeczności terapeutycznej mogą znacząco przyspieszyć proces terapii.
Witam serdecznie,
Jako dietetyk mogę udzielić odpowiedzi na ostatnie z Pana pytań. Powinien Pan przestrzegać podstawowych zasad żywienia a mianowicie: posiłki powinny być spożywane regularnie (5 posiłków dziennie w odstępach 2,5-3h), bez dodatkowego dojadania pomiędzy wyznaczonymi godzinami. Nie można pomijać żadnego z posiłków, nie zamieniać kilku posiłków na jeden z wielu składników.
Dzień należy zaczynać od pełnowartościowego śniadania. W ten sposób od rana pobudzamy swój organizm do działania, przyspieszamy przemianę materii i każdy kolejny posiłek będzie lepiej trawiony. Ostatni posiłek należy spożywać 3-4h przed snem. Powinien Pan również pić od 1,5 do 2 litrów wody dziennie, najlepiej pomiędzy posiłkami, aby zapewnić wystarczającą ilość płynów w organizmie. Dziennie dopuszcza się spożycie 2 łyżek oliwy z oliwek w potrawach. Należy unikać potraw smażonych i tłustych oraz żywności typu fast food. Można dowolnie stosować przyprawy i zioła aromatyczne ale ograniczać sól.
Unikamy również cukru, słodyczy a także żywności silnie przetworzonej typu instant, parówki, pasztety itp Należy czytać etykiety. Zawsze należy zwracać uwagę nie tylko na wartość kaloryczną, ale także na zawartość tłuszczów nasyconych, cukrów i sprawdzać, czy produkt zawiera mało sodu. Dieta powinna być urozmaicona.
W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnego jadłospisu dostosowanego do Pana dziennego zapotrzebowania oraz stylu życia zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu
joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Zrzucenie wagi na zawody MMA – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Odchudzanie a zakaz ćwiczeń z powodu choroby – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Chęć utraty kilogramów u 30-latki – odpowiada Mgr Patrycja Sankowska
- Odchudzanie mężczyzny 23-letniego – odpowiada Ewa Kozłowska
- Skuteczność diety IF – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Jak nie przytyć po rzuceniu palenia? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Dieta dla 19-letniej osoby – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Odczuwanie głodu a nadwaga – odpowiada Mgr Katarzyna Wawrzyniak-Piekarska
- Porada dietetyczna dla odchudzającego się 25-latka – odpowiada Mgr Patrycja Sankowska
- Jak w krótkim czasie pozbyć się tkanki tłuszczowej na brzuchu? – odpowiada Ewa Kozłowska
artykuły
Odchudzanie w cukrzycy
Według badań, na świecie liczba osób otyłych jest
Mięso oddzielone mechanicznie - w skrócie MOM. Z mięsem łączy je tylko nazwa
Wędlina, parówki, dania gotowe i ten sam komunikat
Skrobia - rodzaje, właściwości i zastosowanie, skrobia w żywności
Skrobia to substancja roślinna, klasyfikowana jaka