Jak zapobiegać nerwowym drganiom mięśni twarzy?

Witam, Mam na imię Ania mam 15 lat. Mam problem z nieśmiałością. Ilekroć znajduję się w stresującej dla mnie sytuacji moja górna warga (po lewej stronie ust) zaczyna nerwowo drgać i dodatkowo robię się czerwona. Nie wiem jak temu zapobiec. Jest to dla mnie bardzo krępujące i uciążliwe. Chciałabym pozbyć się tego objawu, wygrać z nieśmiałością i wreszcie żyć jak inni. Serdecznie proszę o poradę co mogłabym zrobić na rzecz mojej drgającej wargi.

Witam!
Drżenie i czerwienienie się mogą występować w stresujących i trudnych sytuacjach. Niestety sama walka z objawami nie pomoże rozwiązać problemu. Piszesz, że jesteś nieśmiała, a to może powodować, że w sytuacjach społecznych czujesz się skrępowana i zalękniona. Dlatego jeśli chcesz zmniejszyć objawy, warto pracować nad swoim wnętrzem.
Warto, żebyś starała się przezwyciężać swoje wewnętrzne ograniczenia i trudności. Staraj się otwierać na ludzi i nie przejmować wargą czy rumieńcem. Ludzie zwracają uwagę na wygląd, jednak to Twoja osobowość i usposobienie są ważne dla nawiązywania i utrwalania znajomości. Możesz wykonywać proste ćwiczenia, które znajdziesz w Internecie czy w poradnikach psychologicznych, by zdobywać pewność siebie i otwierać się na innych. Samodzielne ćwiczenia pomogą Ci zmienić dotychczasową sytuację i będą dawać satysfakcję z efektów, jakie uda Ci się osiągnąć.
Pozdrawiam

Witam,

Aniu z tego, co opisujesz można wnioskować, że są to tiki nerwowe, jednak aby to potwierdzić wskazana jest konsultacja neurologiczna. lub psychiatryczna. Tiki mogą być reakcją na sytuacje stresowe, w tym celu zalecałabym psychoterapię w paradygmacie poznawczo - behawioralnym jako formę leczenia.
Porozmawiaj o swoim problemie z rodzicami i poproś o pomoc w tym obszarze.

Pozdrawiam serdecznie