Jak zdrowo wyjść z głodówki?

Witam. Właśnie jestem na 7-dniowej głodówce. Wszystko jest w porządku i czuje się świetnie. Moje pytanie dotyczy wychodzenia z głodówki. Wiem, że pierwsze dni to soki potem warzywa itp. Ale chce się dowiedzieć jak z czasem zwiększać kalorycznosc posiłków żeby nie było efektu jo-jo? Z gory dziękuje za odpowiedz ;)

Urszula Forenc Dietetyk, Wrocław

Dzień dobry.
Głodówka jaką zalecam to 5 dni jedzenia, 2 dni postu lub dobowo - 8 godzina na posiłki i 16 na post. 7 dni bez jedzenia to nie jest dobra opcja, szczególnie jeżeli ma być wspierane sokami - pełnymi cukru. Proszę po prostu powoli zaczynać jeść i nie dać się więcej nabrać na różnego typu "detoksy" - to mit. A sama, prawdziwa głodówka może być dobrym rozwiązaniem.
Pozdrawiam serdecznie

7 dniowa głodówka nie przynosi korzyści zdrowotnych, zaburza natomiast metabolizm który próbuje dostosować się do nowych warunków, m.in. zwalniając (co zwiększa ryzyko przybrania na wadze po głodówce). Nawiązując do samego pytania zalecane jest m.in. jedzenie regularnie, co 3 godziny lekkich posiłków, ale w granicach normalnego zapotrzebowania (czyli ok 1800-2000kcal). Można przez 1-2 dni zwiększyć ilość nabiału, jeżeli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, by szybko odżywić organizm.