Jak zmienić w sobie impulsywność?

Witam! Jestem nerwowy bardzo wrazliwy,impulsywny jak cos nie idzie po mojej mysli.Czy da sie zmienic zebym byl spokojny i wyluzowany sie tak nie przejmowal? Gdy jestem np.zdenerwowany po klotni z ukochana osoba chce mi sie plakac...jak to w sobie zmienic?
MĘŻCZYZNA, 23 LAT ponad rok temu
Mgr Michał Pyter Psychologia
60 poziom zaufania

Witam.
Odpowiedź na Pana pytanie nie jest wbrew pozorom taka prosta. Po pierwsze warto zastanowić się dlaczego postrzega Pan swoją wrażliwość jako coś wymagającego zmiany. Kolejnym elementem, o którym Pan napisał jest impulsywność i nerwowość, w których wypadku warto byłoby poszukać przyczyn zarówno sytuacyjnych jak i temperamentalnych. Dlatego myślę, że warto skorzystać z pomocy psychologa lub terapeuty, który pomoże Panu w osiągnięciu wyznaczonych przez Pana celów.

Pozdrawiam i życzę powodzenia,
Michał Pyter

0

Witam Pana. Jest taki nurt w psychoterapii poznawczo-behawioralny. Zajmuje się on wpływem naszych myśli i przekonań na nasze życie emocjonalne i zachowania. Proszę poszukać w swojej okolicy terapeuty poznawczo-behawioralnego, który pomoże Panu przyjrzeć się, które myśli i przekonania mają największy wpływ na Pana funkcjonowanie (również w bliskiej relacji). Specjalista pomoże Panu również wypracować skuteczne sposoby modyfikacji myśli i przekonań co spowoduje zmianę w Pana bilansie emocjonalnym i zachowaniach a tym samym poprawi Pana samoocenę. To, że chce się Panu płakać po kłótni z bliską osobą oznacza, że powstałe napięcie (energia) potrzebuje być rozładowane. Pozdrawiam Pana
http://piotrantoniak.pl/

0

Dzień dobry, trudno ocenić poziom pana impulsywności, to że chce się panu płakać, czy że pan płacze po kłótni z kimś nie świadczy o żadnym zaburzeniu. Zależy w jakich okolicznościach się to zdarza, jak często, z powodu jakich konfliktów. Jeżeli takie funkcjonowanie panu przeszkadza i chciałby pan je zmienić zalecam konsultacje u psychologa - psychoterapeuty, który po diagnozie zaproponuje dalsze kroki postępowania. Pozdrawiam.

0

Żeby zbadać czy faktycznie jest Pan nadwrażliwy, potrzebny jest dokładny obraz sytuacji. Chodzi o to by dowiedzieć się jak często i w jakich konkretnie momentach reaguje Pan impulsywnie. Dlatego zachęcam do konsultacji z psychoterapeutą. Najlepiej w nurcie poznawczo-behawioralnym.

Pozdrawiam serdecznie.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy nic się już nie zmieni?

Mam 19 lat. Kiedyś już mialam myśli samobojcze. Ale bardzo pomógł mi wtedy mój ówczesny chłopak. Potem one nie nawracały, mimio że było ciężko: moi rodzice się rozwiedli, dowiedziałam się, że mój ojciec jest alkoholikiem. Jednak ten chłopak cały czas był przy mnie. Prawie pól roku temu mnie zdradził ale mu wybaczyłam, bo stwierdził, że to nic dla niego nie znaczyło. Jednak zaczęliśmy się kłócić, on stwierdził, że nie chce mnie ranić swoim zachowaniem i ze mną zerwał... cały czsa obiecując, że będziemy jeszcze razem, bo nie wyobraża sobie życia z nikim innym. Teraz minęło pół roku od naszego zerwania, on zaczął spotykać się z tamtą, dziewczyną, z ktorą mnie wcześniej zdradził. No i nie mogę sobie poradzić... Ciągle płaczę, te myśli samobójcze powracają. Terapia nic nie daje. Mam już dość samotności... nie chce mi się rano wstawać z łożka i nic nie ma sensu...
19 LAT ponad rok temu
Paulina Witek Psycholog, Warszawa
72 poziom zaufania

Witam!

Podstawowe pytanie: jak długo trwa terapia oraz jaką ma formę? Bierzesz leki czy uczęszczasz na psychoterapię?

Twoje objawy mogą być wynikiem depresji, dlatego powinnaś udać się na wizytę do lekarza psychiatry i być z nim w stałym kontakcie. Depresję i zaburzenia z jej kręgu leczy się najefektywniej farmakologicznie oraz psychoterapeutycznie, chociaż w Twoim przypadku ta druga opcja jest szczególnie ważna.

Problem leży po części w uzależnieniu od obecności drugiego człowieka, i to warto byłoby przepracować w toku terapii. Twój chłopak Ciebie zdradził, wrócił do tej samej dziewczyny, czy to nie wystarczający powód, aby domknąć tę znajomość i spróbować wykorzystać ten czas samotności na pracę nad sobą, na poukładanie swojego życia, na naukę, rozwijanie swoich zainteresowań, na otwarcie się na nowe znajomości? Uzależniasz swoje szczęście od bliskości z drugim człowiekiem i wsparcia emocjonalnego, ale w życiu bardzo często człowiek jest sam i ta samotność jest równie ważna i potrzebna. A to z całą pewnością etap przejściowy. Od Ciebie natomiast zależy, czy spedzisz go na zadręczaniu się myślami o swoim byłym chłopaku, czy wykorzystasz go na zbudowanie czegoś nowego w swoim życiu, lepszego; na przyjrzenie się swojemu zakończonemu związkowi z dystansu. Tak, abyś w przyszłości zbudowała lepszą, trwalszą relację.

Dlatego namawiam Cię do podjęcia psychoterapii. Jeżeli już na taką uczęszczasz, a nie widać efektów, porozmawiaj o tym ze swoim terapeutą. Potrzeba trochę czasu, aby terapia przyniosła zmianę, ale jeśli mimo wszystko nie widzisz jej pozytywnego działania, to:
a) pomyśl o zmianie terapeuty,
b) pomyśl o zmianie nurtu terapeutycznego (najszybsze, a zarazem bardzo dobre efekty w przypadku zaburzeń depresyjnych przynosi terapia poznawczo-behawioralna, może spróbuj od tego?).

Pozdrawiam serdecznie i życzę szybkiego powrotu do zdrowia!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jak się zmienić dla faceta?

Witam Państwa ! Mam do Państwa pytanie? Jak się zmienić dla swojego faceta oraz jak zmienić zachowanie ? I w jakim celu.
ponad rok temu
Mgr Kamila Drozd Psycholog
80 poziom zaufania

Witam serdecznie!
Przede wszystkim to Pani sama musi odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego chce się Pani zmienić. Najlepiej dokonywać zmian dla siebie samego, a nie dla faceta, mamy, przyjaciółki czy jeszcze innej osoby. Dlaczego chce się Pani zmienić? Coś Pani nie odpowiada we własnym zachowaniu i usposobieniu? Pani partner nie akceptuje Pani taką, jaka Pani jest? Pani sama się nie akceptuje? Po co chce się Pani zmienić? Przez swoje zachowanie traci Pani przyjaciół? Oczywiście warto pracować nad swoimi mankamentami, wadami, słabymi stronami, które wpływają negatywnie na nasze relacje z innymi ludźmi. Nie warto jednak dokonywać zmian na zasadzie: „Na kimś mi zależy, ale ten ktoś mnie nie lubi taką, jaka jestem, więc zacznę się zmieniać dla niego”. Taka chęć zmiany może sprawić, że zacznie Pani nakładać maski, zacznie Pani udawać kogoś, kim nie jest, stanie się Pani nieautentyczna. Jeżeli chciałaby Pani coś zmienić w swoim życiu dla samej siebie, bo czuje Pani taką potrzebę, zachęcam do konsultacji psychologicznej.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!

0

Witam,
Myślę, że na końcu swojego zapytania zadałaś te najwłaściwsze: w jakim celu? Nie piszesz również, jakie zachowanie chcesz zmienić, co konkretnie? Jeśli druga strona oczekuje tego od Ciebie, to wygląda na to, że nie może zaakceptować Cię takiej jaką jesteś, a przecież wtedy tak naprawdę możemy być prawdziwie szczęśliwi.
Pozdrawiam
Izabela Makowska-Trzeciak

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty