Witam.
Odpowiedź na Pana pytanie nie jest wbrew pozorom taka prosta. Po pierwsze warto zastanowić się dlaczego postrzega Pan swoją wrażliwość jako coś wymagającego zmiany. Kolejnym elementem, o którym Pan napisał jest impulsywność i nerwowość, w których wypadku warto byłoby poszukać przyczyn zarówno sytuacyjnych jak i temperamentalnych. Dlatego myślę, że warto skorzystać z pomocy psychologa lub terapeuty, który pomoże Panu w osiągnięciu wyznaczonych przez Pana celów.
Pozdrawiam i życzę powodzenia,
Michał Pyter
Witam Pana. Jest taki nurt w psychoterapii poznawczo-behawioralny. Zajmuje się on wpływem naszych myśli i przekonań na nasze życie emocjonalne i zachowania. Proszę poszukać w swojej okolicy terapeuty poznawczo-behawioralnego, który pomoże Panu przyjrzeć się, które myśli i przekonania mają największy wpływ na Pana funkcjonowanie (również w bliskiej relacji). Specjalista pomoże Panu również wypracować skuteczne sposoby modyfikacji myśli i przekonań co spowoduje zmianę w Pana bilansie emocjonalnym i zachowaniach a tym samym poprawi Pana samoocenę. To, że chce się Panu płakać po kłótni z bliską osobą oznacza, że powstałe napięcie (energia) potrzebuje być rozładowane. Pozdrawiam Pana
http://piotrantoniak.pl/
Dzień dobry, trudno ocenić poziom pana impulsywności, to że chce się panu płakać, czy że pan płacze po kłótni z kimś nie świadczy o żadnym zaburzeniu. Zależy w jakich okolicznościach się to zdarza, jak często, z powodu jakich konfliktów. Jeżeli takie funkcjonowanie panu przeszkadza i chciałby pan je zmienić zalecam konsultacje u psychologa - psychoterapeuty, który po diagnozie zaproponuje dalsze kroki postępowania. Pozdrawiam.
Żeby zbadać czy faktycznie jest Pan nadwrażliwy, potrzebny jest dokładny obraz sytuacji. Chodzi o to by dowiedzieć się jak często i w jakich konkretnie momentach reaguje Pan impulsywnie. Dlatego zachęcam do konsultacji z psychoterapeutą. Najlepiej w nurcie poznawczo-behawioralnym.
Pozdrawiam serdecznie.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Problemy z funkcjonowaniem w społeczeństwie – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Czy to normalne, że gdy znajduję kluczowe przekonania, to podchodzę do nich bardzo emocjonalnie? – odpowiada Lek. Paweł Baljon
- Czy moja partnerka może mieć Borderline? – odpowiada Mgr Marcin Goluch
- Strach przed prowadzeniem auta – odpowiada Mgr Anna Ingarden
- Brak sensu życia i motywacji u 31-latka – odpowiada Mgr Magdalena Brabec
- Jak zmienić swoje nastawienie i myślenie na bardziej pozytywne? – odpowiada Mgr Anna Byczko
- Natrętne myśli u 21-latka – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Jak radzić sobie z płaczliwością? – odpowiada Mgr Joanna Pluta
- Jak zmienić myślenie z katastroficznego na zdroworozsądkowe? – odpowiada Mgr Michał Pyter
- Stres przed rozmowami z ludźmi u 19-letniej osoby – odpowiada Mgr Zuzanna Starczewska