Jak zmotywować koleżankę do pracy?

moja koleżanka nie chce iść do pracy z powodu chłopaka który oznajmił że nie będzie jej pomagać, była 6 razy na szkoleniu i wiem że umie wszystko lecz ona nie pójdzie bo jej partner w pracy nie chce jej pomagać, uważa że jej nie lubi i ona chce zrezygnować, według mnie to bez sensu ale nie wiem jak ją zmotywować do tego, nie chce jej mówić że to bez sensu co ona robi bo wiem że się obrazi ale to prawda że jej powód jest bez sensu, skoro szukała pracy pół roku i nagle jej nie chce
ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
W opisanym przez Panią przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie cierpliwa rozmowa z koleżanką i wsparcie oraz próba nakłonienia jej do podjęcia pracy. Na pewno nie zmusi jej Pani do pracy ani nie przekona, mówiąc, że powody jej rezygnacji z pracy są bezsensowne. Nie wiem dokładnie, dlaczego Pani koleżanka nie chce podjąć pracy. Czy dlatego, że zawiodła się na chłopaku? Czy dlatego, że straciła wiarę w swoje umiejętności? Czy dlatego, że boi się odnieść porażkę? Myślę, że przyczyny rezygnacji z pracy są znacznie bardziej złożone i mogą mieć związek z jej problemami emocjonalnymi, np. z niskim poczuciem własnej wartości. By jednak móc postawić jakąkolwiek diagnozę i orzec, dlaczego Pani koleżanka zachowuje się w sposób asekurancki, trzeba by było udać się na konsultację psychologiczną. Radzę cierpliwie zachęcać koleżankę do podjęcia pracy, tłumacząc jej, że ma za sobą szkolenia, że wiele potrafi, że na początku każdy ma jakieś trudności, ale z czasem na pewno się wdroży w obowiązki zawodowe. Myślę, że Pani koleżanka potrzebuje silnego bodźca z zewnątrz, by uwierzyć w siebie i zacząć działać. Proszę jej nie zostawiać samej i próbować przekonać, że świetnie sobie sama poradzi, tylko musi dać sobie szansę.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Nie za bardzo zrozumiałam problem, ale spróbuje się odnieść - pracujemy po co, po co więc koleżanka miałaby iść do pracy? Możesz z nią rozmawiać o tym co dobrego daje prace, jakie są korzyści, co dobrego tego wyniknie. Może ona się czegoś boi?