Jak zrzucić dużą nadwagę?

Witam.mam na imie Ania.moim problemem jest duża nadwaga.od10 lat przyjmuje neuroleptyki.waga przed podjęciem leczenia to 53 kg.obecnie 83 kg przy wzroście 153cm.lecze sie rowniez na luszcycowe zapalenie stawow.prosze o odpowiedz czy moge byc zakfalfikowana do operacji zmniejszenia zaladka.podemowalam proby zmnieszenia wagi ciala.bylam rowniez pod opieka dietetyka bez skutecznie.

Szanowna Pani.
Otyłość jest chorobą, którą łatwo się rozpoznaje, ale trudniej leczy.
Sposobów na redukcję masy ciała jest wiele:
Dieta odpowiednio dobrana dieta niskokaloryczna – pomoc specjalisty
Zwiększenie aktywności fizycznej
Farmakoterapia
Wsparcie psychiczne
CHIRURGICZNE – kwalifikowane są osoby, które mają BMI powyżej 40 kg/m2 ( bez chorób wspołistniejących), powyżej 35 kg/m2 ( z przynajmniej 1 chorobą współistniejącą), stan psychiczny – pełna gotowość do podjęcia zmian, uwarunkowanie ekonomiczne, dostępność do opieki medycznej ( kontrole pooperacyjne)
RODZAJE ZABIEGÓW:

Zabiegi restrykcyjne – zmniejszają pojemność żołądka lub prowadzą do zwężenia drogi pasażu pokarmu do jelita, powodując tym samym ograniczenie ilości przyjmowanych pokarmów. Należą do najczęściej stosowanych technik w chirurgii bariatrycznej. Mają na celu radykalne ograniczenie pokarmów przez pacjenta spowodowane zmniejszeniem pojemności żołądka do ok. 150-200ml.
ZAŁOŻENIE REGULOWANEJ OPASKI ŻOŁĄDKOWEJ (AGB), – RĘKAWOWA RESEKCJA ŻOŁĄDKA (SG) „ SLEEVE” , – PIONOWA PLASTYKA ŻÓŁĄDKA ( VBG)
Zabiegi wyłączające– zabiegi ograniczające wchłanianie polegają na ograniczenie powierzchni wchłaniania przewodu pokarmowego, skróceniu czasu pasażu pokarmu oraz jego kontaktu z enzymami trawiennymi, powodując tym samym zmniejszone wchłanianie składników odżywczych.
WYŁĄCZENIE ŻÓŁCIOWO-TRZUSTKOWE (BPD), – WYŁĄCZENIE ŻÓŁCIOWO-TRZUSTKOWE Z POŁĄCZENIEM DWUNASTNICY ( BPD-DS)
Zabiegi mieszane- łączy elementy ograniczający i restrykcyjny wchłanianie. Jest podobna do BPD.
OMINIĘCIE ŻÓŁĄDKOWO-JELITOWE z pętlą Roux-en-Y (RNY)
Zabieg niechirurgiczny – BALONIKOWANIE ŻOŁĄDKA – zabieg wykonywany jest bez chururgicznego cięcia. Polega na wprowadzeniu do żołądka specjalnego balonu, który napełnia się płynem lub powietrzem, co zmniejsza maksymalnie objętość żołądka. Balon napełnia się zazwyczaj do objętości 400-700ml. Balon zakładany jest na okres 6 miesięcy.
WYBÓR TECHNIKI OPERACJI:

Uzależniony indywidualnie od przypadku
Ważna jest odwracalność metody
Możliwość dodatkowych manipulacji procesem odchudzania
Trwałość efektu
Typ i częstość występowania powikłań
Skuteczność operacyjnego leczenia otyłości to średnio 25-30% redukcja wyjściowej masy ciała w ciągu około 5 lat, szybka poprawa kontroli cukrzycy i nadciśnienia u osób z tymi schorzeniami. W przypadku operacji typu Gastric Bypass RNY odnotowywano 50% redukcję wyjściowej masy ciała. Śmiertelność okołooperacyjną w chirurgii bariatrycznej ocenia się na poniżej 1% .

Skuteczność operacji bariatrycznych – średnia utrata masy ciała i jej utrzymanie:

AGB, VGB, GBP,BPD-DS, BPD

Chirurgia bariatryczna jest integralną częścią całościowego leczenia chorych na otyłość olbrzymią. Praca z pacjentem jest ważna przez cały okres procesu odchudzania (który trwa latami), wsparcie żywieniowe, ale również psychiczne odgrywa bardzo ważną rolę.

Operacje to zawsze ryzyko. Poleciłabym w pierwsze kolejności próbę redukcji masy ciała pod kontrolą psychodietetyka.

Pozdrawiam,
mgr Patrycja Kłósek
Centrum Leczenia Otyłości Paleta Diet
www.paletadiet.pl

Dzień dobry,

być może nie trafiła Pani do odpowiedniego dietetyka. Proszę pamiętać, że operacja to silna ingerencja w organizm, po której i tak musi Pani stosować dietę. Warto więc podjąć się jeszcze raz odchudzania poprzez dietę zanim zdecyduje się Pani na zabieg.

Pozdrawiam