Zapytaj lekarza

1 , 0 3 4 , 3 6 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jak zrzucić zbędne kilogramy z brzucha?

Witam. Mam 18 lat. Chciałabym się dowiedzieć jak zrzucić zbędne kilogramy z brzucha, zmniejszeniu obwodu talii o co najmniej 10 cm, tak aby był on zupełnie płaski, a nie "wydęty" jak obecnie. Zaznaczę że jeżdżę na wózku inwalidzkim, choruję na rdzeniowy zanik mięśni. Nie jadam wiele: na śniadanie 1 kromka, w szkole nic, po szkole niewielki obiad, a kolację sporadycznie. Głównie moimi posiłkami są warzywa i nabiał, za mięsem nie przepadam dlatego je rzadko, a słodycze ograniczam. Jeśli chodzi o napoje to piję głównie herbaty niesłodzone. Siedzę cały czas, ćwiczeń żadnych nie zrobię, kiedyś próbowałam tylko napinać mięśnie brzucha i trochę to pomogło, ale nie na długo. Dodam jeszcze że inne części ciała mam szczupłe, ręce (są jak patyczki), nogi, nawet góra tułowia, tylko ten nieszczęsny brzuch... zwłaszcza na dolę, gdzie jest najwięcej tłuszczu. Co mogę zrobić, aby mieć brzuch o jakim marzę - płaski?
KOBIETA, 18 LAT ponad rok temu

Zanim zaczniesz odchudzanie

Nadejście wiosny i zbliżające się lato stają się motywacją wielu osób do zrzucania nadprogramowych kilogramów. Baszar El-Helou z Pracowni dietetycznej WANILIA, opowiada o tym, jakie kroki należy podjąć, by odchudzanie nie wyrządziło naszemu organizmowi negatywnych symptomów.

Dzień dobry,

Powszechnie stosowane diety redukcyjne, tak zwane diety cud, to droga donikąd. Spadek wagi po ich wdrożeniu rzeczywiście będzie spektakularny, ale na krótko. Kiedy kuracja odchudzająca dobiegnie końca, efekt jojo jest niemal gwarantowany. Najlepszym rozwiązaniem dla osób odchudzających się jest racjonalna dieta. Właściwe odżywianie nie jest ani skomplikowane, ani wymagające. Należy wyeliminować złe nawyki żywieniowe i nauczyć się kilku zasad żywienia. Efekt jojo, który następuje po zastosowaniu bardzo restrykcyjnych diet odchudzających, charakteryzuje się błyskawiczną utratą masy ciała i jeszcze szybszym powrotem do dawnej wagi, a nierzadko znacznym zwiększeniem kilogramów. Organizm rozregulowuje się, przemiana materii ulega spowolnieniu, a tkanka tłuszczowa magazynuje coraz większe ilości energii.Diety o bardzo niskiej zawartości kalorii (poniżej 1000 kcal) zmuszają nasz organizm do magazynowania tkanki tłuszczowej. Całą energię, którą dostarczamy wraz z posiłkami, przetwarza on na tłuszcz. Jest to swoisty system obronny, który chroni organizm przed śmiercią głodową, ponieważ następuje wtedy obniżenie podstawowej przemiany materii i organizm nie zużywa odpowiedniej ilości kalorii. Musimy też wiedzieć, że ponowne dostosowanie się naszego organizmu do normalnej ilości pożywienia jest procesem długotrwałym, a przemiana materii może wcale nie ulec przyspieszeniu.
Dlatego najlepiej będzie jeżeli zgłosi się Pani do dietetyka, który udzieli Pani fachowej pomocy.

Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Ważne tematy