Jak zwalczyć swój lęk przed wypadkiem samochodowym?

Lęk przed wypadkiem samochodowym, a prawo jazdy Boję się jazdy komunikacją szczególnie na drogach ekspresowych, autostradach, wszędzie tam gdzie jeżdżą tiry. Zazdroszczę innym, że mogę sobie spokojnie jechać do pracy i np. czytać książkę, a ja w tym czasie skupiam się na drodze i obserwacji czy nie dojdzie do wypadku. Niestety na co dzień dojeżdżam drogą ekspresową, a tam tirów nie brakuje. Jeszcze bardziej boję się przemieszczać takimi drogami jako pasażer osobówkami, autobus jest większy więc dla mnie bardziej bezpieczniejszy. Oprócz tych lęków mam jeszcze inne np. lęk wysokośći, praktycznie wszędzie gdzie jest jakieś większe ryzyko, że coś może się stać. Jednak najbardziej utrudnia mi życie lęk przed wypadkiem samochodowym. Czy w ogóle mogę zapisać się na prawo jazdy? Bo bardzo chciałabym się przełamać, najwyżej nie wjeżdżałabym na autostrady itp.Niestety na tą chwilę nie stać mnie na prywatne wizyty. Wiem, że najlepsza dla mnie byłaby psychoterapia. Zapisałam się na wizytę do psychiatry, bo łatwiej się dostać na nfz. Ale zastanawiam czy psycholog nie byłby lepszy. Psychiatry się obawiam ze względu na to, że zawsze to już "zostanie w papierach" i że np. będę się musiała przyznać do tego robiąc prawo jazdy.

Witam, ma Pani rację że najlepszym rozwiązaniem byłoby skorzystać z pomocy psychologicznej aby porozmawiać o przyczynach lęku i jak sobie z nim radzić. Rozumiem że czas oczekiwania na konsultację NFZ jest długi. Dobrze że zapisała się Pani do lekarza. Z wizyt u lekarza psychiatry korzysta wiele osób z różnych powodów, także ubiegających się o prawo jazdy, jest to specjalista jak każdy inny. Fakt korzystania z pomocy psychiatrycznej nie jest jednoznacznym z przeciwskazaniem do prowadzenia pojazdu.
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka