Lęk przed podróżowaniem autem po stłuczce

Witam, w październiku byłam uczestnikiem dosyć poważnej stłuczki. Mężczyzna jadący za mną wjechał w tył mojego pojazdu, tym samym powodując szkodę całkowitą samochodu. Od tego momentu panicznie boję się jazdy samochodem. Nawet jako pasażer siadam na tylnym siedzeniu, o prowadzeniu i siedzeniu na miejscu obok kierowcy nie ma mowy. Ciągle wyobrażam sobie, że kierowca nie wyhamuje, lub pojazd jadący za nami uderzy w nas. Czy to normalne i za jakiś czas minie? Czy powinnam się udać do specjalisty?

Witam
Bardzo często się zdarza, ze osoby biorące udział w wypadkach komunikacyjnych, odczuwają lęk przed jazdą samochodem, z niepokojem obserwują ruch na drodze. Problem polega na tym, że im dłużej będzie Pani unikała sytuacji wywołujących lęk, tym bardziej będzie się on utrwalał i tym trudniej będzie się go pozbyć. Jeśli samodzielne pokonanie lęku i podjęcie prób prowadzenia samochodu ( stopniowo - od przejażdżek po własnej ulicy)
okaże się dla Pani za trudne- proszę zgłosić się po pomoc do psychologa
pozdrawiam Ludmiła Kulikowska Kubiak.

Mgr Magda A. Pytlok

Witam serdecznie!

Objawy, które Pani odczuwa są całkowicie normalne po przeżyciu wypadku samochodowego. Jednakże przedłużający się lęk dotyczący jazdy jest pewną uciążliwością. Warto zgłosić się do specjalisty psychologa lub psychoterapeuty, który pomoże przejść przez proces radzenia sobie.

Pozdrawiam.