Jak zwalczyć te rany na podniebieniu?

Witam. Mam problem który oprócz tego,że jest dokuczliwy fizycznie to wykańcza mnie psychicznie. Mam 34 lata. Podejrzewam u siebie candide, ponieważ często mam język geograficzny. Gdy płukam, w miarę trzymam dietę jest ok. Radze sobie z nim. Jednak od ponad miesiąca na podbiebieniu ciągle pojawiają mi się rany, gdy udało mi się ze zbladły wychodzą nowe w tym samym miejscu lub obok, nawet po 2 dniach. Tym razem nie mogę się ich pozbyć. Stosowałam wszystko chyba ,biorę teraz nyststyne tabletki, plukam płynem curosept z kwasem hialuronowym i curosept z colostrum,nie pomaga, zwiększają się z każdym dniem. Zaczęłam pluksc wodą z sodą i wodą z płynem lugola na wodzie, rumianek byl tez, gljmbax byl. Nic nie pomaga. Jestem załamana nie wiem czy to grzyb czy co. Byłem u dentysty u laryngologa kazali przyjść na kontrolę za msc. Nie pomogli. Błagam o pomoc od czego te ranki, o czym świadczą czy to grzybica i ma nic nie reaguje? Witamjny tez biorę. Statan się patrzeć co jem,unikam nabialu, chleb orkiszowy lub zytni, bardzo rzadko bialy. Pale sporadycznie, czasem zdazyl się 1 dziennie,alkohol okazjonalnie. Psychicznie podpadam . Prosze o pomoc, boje się juz cokolwiek jesc;( Alicja,34lata.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

W przypadku podejrzenia u siebie grzybicy jamy ustnej konieczny jest kontakt z dermatologiem, który po obejrzeniu zmian i zleceniu kompleksowych badań diagnostycznych będzie mógł zdiagnozować przyczynę Pani problemu i dobrać najbardziej skuteczne metody leczenia. Niestety walka z grzybicą to zazwyczaj długi proces, który wymaga dużej cierpliwości ze strony pacjenta. W tym przypadku niekiedy same miejscowe środki nie wystarczą, a konieczne będzie bardziej zaawansowane leczenie przy zastosowaniu antybiotykoterapii. W leczeniu grzybicy jamy ustnej dużą rolę odgrywa również odpowiednia dieta. Z pytania wynika, że stara się Pani trzymać określonej diety. Ważne, aby wyeliminować z niej produkty o dużej zawartości cukru, a jednocześnie zadbać o to, aby była bogata w liczne witaminy oraz minerały. Nie można wykluczyć również, że za Pani dolegliwości odpowiadają inne schorzenia, jak np. aftowe zapalenie błony śluzowej. Objawia się one bolesnymi owrzodzeniami jamy ustnej. Tzw. afty mogą ustąpić po pewnym czasie samoistnie lub atakować cyklicznie. Ich powstaniu może sprzyjać przemęczenie, nieodpowiednie odżywianie, jak również długotrwały stres. W czasie leczenia należy dbać o higienę jamy ustnej i unikać spożywania produktów podrażniających błonę śluzową.

Więcej informacji można znaleźć na naszej stronie internetowej:

https://portal.abczdrowie.pl/afty

https://portal.abczdrowie.pl/jak-sobie-radzic-z-grzybica-jamy-ustnej

Warto również zapoznać się z odpowiedziami naszych specjalistów na pytania o zbliżonej tematyce:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/plamy-na-jezyku-pojawiajace-sie-pod-wplywem-stresu

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-wyleczyc-bialy-nalot-na-jezyku

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.