Jak zwiększyć masę ciała u 19-latka?

Dobry, mam 19 lat, 167cm i mam niedowagę warzę zaledwie 53kg, co bym musiał zrobić żeby móc zwiększyć masę? Pracuje codziennie po 9 godzin wiec ćwiczenia fizyczne mam z głowy ale co dalej robić? co jeść?

Dzień dobry :)

Z przedstawionych przez Pana informacji wynika, że masa ciała (na podstawie wskaźnika BMI) jest prawidłowa. W takiej sytuacji bardziej miarodajne będzie wykonanie Analizy Składu Ciała, dzięki której można ocenić proporcje poszczególnych tkanek w organizmie, m.in. tkanki tłuszczowej i mięśniowej.

Jeżeli uważa Pan, że jest potrzeba zwiększenia masy ciała należy zastosować dietę o zwiększonej kaloryczności w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Dieta powinna być różnorodna i dostarczająca wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Pomocna w tym celu będzie wizyta u dietetyka, który na podstawie szczegółowego wywiadu żywieniowego ułoży indywidualny jadłospis. Proszę pamiętać, że proces przybierania na masie ciała wymaga czasu.

Poniżej przedstawiam ogólne wskazówki dotyczące diety i stylu życia:
- jadłospis powinien uwzględniać stopniowe zwiększanie kaloryczności diety, ponieważ przy zbyt szybkiej zmianie nawyków żywieniowych (np. z 2 małych posiłków jednego dnia do 5 obfitych następnego) mogą wystąpić niekorzystne objawy ze strony przewodu pokarmowego, jak np. nudności, wzdęcia, biegunki czy wymioty,
- spożywać 5-6 nieobfitych posiłków dziennie, o regularnych porach, przerwy między posiłkami nie powinny być dłuższe niż 2,5-3 godziny,
- każdy główny posiłek (śniadanie, obiad, kolacja) powinien zawierać produkty będące źródłem węglowodanów (np. pieczywo, kasze, ryż, makarony, ziemniaki), białka (np. mięso, wędliny, produkty mleczne, jaja, ryby), tłuszczu (np. oleje roślinne) oraz warzywa (np. w postaci surówki),
- zrezygnować ze spożywania żywności wysokoprzetworzonej, typu fast food, ograniczyć ilość spożywanych słodyczy,
- zrezygnować z picia kawy oraz napojów gazowanych,
- unikać nadmiaru soli w potrawach czy ostrych przypraw, zastępować je ziołami,
- wprowadzić do diety: zupy (z dodatkiem olejów roślinnych, zabielane śmietaną), koktajle mleczno-owocowe, napoje mleczne, gęste soki warzywne i owocowe (pół szklanki soku wypite przed posiłkiem pobudza apetyt), mięso, ryby tłuste, produkty mleczne (min. 2%), mleko w proszku, jaja (gotowane, jajecznica, omlety), masło, bakalie (suszone owoce, orzechy, nasiona), kasze, ryż, makarony, ziemniaki, miód, oleje roślinne (dodawać do zup, surówek, twarogu), sosy do dań obiadowych,
- nie zapominać o spożyciu warzyw (400-500 g),
- zrezygnować z palenia papierosów,
- umiarkowana aktywność fizyczna na świeżym powietrzu, np. jazda na rowerze czy rolkach pobudzi apetyt.

W razie pytań zapraszam do kontaktu :)

Pozdrawiam,
Beata Bondyra
DIETOLOGIKA

Witam serdecznie,
Na początku zalecam zrobić badania np. na cukier oraz nadczynność tarczycy. Jeżeli z badań wyjdzie wszystko w porządku należałoby szukać przyczyny w diecie. Powinien Pan skupić się nad tym co zjada, a nie tylko ile. Często spożywamy jedzenie niezdrowe, złej jakości, wysokokaloryczne ale tak naprawdę ubogie w ważne składniki odżywcze. W ten sposób wcale nie odżywiamy swego organizmu.
W tym momencie posiadam zbyt mało informacji na Pana temat, aby zalecić konkretny jadłospis. Musiałabym zebrać wywiad żywieniowy i zdrowotny. Muszę się zorientować jaki jest Pana styl życia, stan zdrowia, ile ma Pan czasu na przygotowywanie posiłków, jakie są Pana preferencje smakowe itp. Jeżeli byłby Pan zainteresowany współpracą to zachęcam do kontaktu drogą milową.
Nie mniej jednak powinien Pan spożywać od 5 do 6 posiłków dziennie, co 2-3 godziny, o podobnych porach każdego dnia. Pierwszy posiłek należy zjadać nie później niż 1 godzinę po przebudzeniu, natomiast ostatni na 1-2 godziny przed snem. Należy pić 1-2 litry płynów dziennie, przede wszystkim pomiędzy posiłkami. Powinno się pić wodę mineralną, a także soki owocowe, soki owocowo-warzywne oraz warzywne (najlepiej świeżo wyciskane). Pomiędzy posiłkami wskazane jest sięganie po zdrowe przekąski: orzechy, nasiona, pestki, suszone owoce. Nie należy pomijać żadnego z wyznaczonych posiłków. Powinien Pan unikać produktów, które powodują biegunki lub inne dolegliwości jelitowo- żołądkowe. Przed snem można wypić melisę lub szklankę ciepłej wody z miodem.
W celu zwiększenia masy ciała powinien Pan być na tzw. bilansie dodatnim czyli dostarczać więcej kalorii niż Pan zużywa. Proszę wyliczyć swoją czynną przemianę materii i tak dobrać jadłospis, aby energetyczność diety ją przewyższała. Jeżeli miałby Pan problem z ustaleniem diety zachęcam do kontaktu, chętnie pomogę.
kontakt: tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk