Jak żyć z partnerką cierpiąca na aleksytymię?

Moja partnerka życiowa wg. mojej oceny cierpi na Aleksytymię. Chodzi do psychoterapeuty. Jest tajemnicza i zamknięta w sobie. Czuję dyskomfort z powodu braku bliskości. W relacjach poruszam się jak polu minowym byle jej nie obrazić. Jaką powinienem przyjąć postawę wobec niej? Kocham Ją ale ona tego nie odwzajemnia. Daję z siebie ona tylko bierze. Mam ochotę ją zostawić ale wiem, że cierpi. Sumienie każe mi czekać ale tracę cierpliwość. Jestem ekstrawertykiem przynajmniej tak mi się wydaje.

Witam Pana. Z Pana postu wynika, że to Pan postawił diagnozę aleksytymii u swojej partnerki. Proszę diagnozy zostawić specjalistom. Być może to co mieści się dla Pana pod tym terminem jest wynikiem doświadczeń Pana partnerki. Jeśli jest ona obecnie w trakcie psychoterapii to proszę na ten proces spojrzeć jak na sytuację, kiedy człowiek jest w trakcie operacji. Trudno jest oczekiwać, że osoba, która jest na stole operacyjnym wstanie i będzie w pełni sprawna i aktywna. Myślę, że psychoterapia może dopiero spowodować, że Pana partnerka odważy się ujawniać swoje uczucia. Być może po zakończeniu psychoterapii Pana partnerki powinniście Państwo udać się do terapeuty pracującego z parami. Pozdrawiam Pana
http://piotrantoniak.pl/

"W relacjach poruszam się jak polu minowym byle jej nie obrazić" - powinien Pan dużo mówić o swoich odczuciach i uczuciach - nie przyjmować postawy wycofującej swojej osoby z tej relacji: "Daję z siebie ona tylko bierze". Niestety często w związku a z aleksytymikiem tak bywa. Zna Pan przypadłość partnerki - jeżeli jest pan zaangażowany uczuciowo, to akceptacja jej przypadłości pozwoli Panu na lepsze rozumienie partnerki. Jej wizyty u psychoterapeuty wskazują, że jest świadoma problemu i nad nim pracuje. Być może dłuższa terapia przyniesie efekty dla partnerki, jak również dla Pana.