Jaka dieta będzie dla mnie odpowiednia?

witam mam 35 lat i istwierdzoną 35 KG nadwage.Przepisano mi Otrlistat 120mg 3 razy dziennie przed lub po posiłku Niestety jestem w Niemczech i tego języka niezbyt dobrze rozumie i bardzo proszę o pomoc przy doborze diety przeżywając Orlistat 120mg ×3 dziennie staram się teraz trochę sportu wprowadzić ale jak dobrze zrozumiałam to przy tych tabletkach nie mogę wykluczać tłuszczów zdrowych więc mam planach podjąć dietę tłuszczową czy to odpowiednie będzie proszę o odpowiedź Dziękuję za odpowiedź i życzę wszystkim dużo zdrowia w tym kiepskim dla nas okresie

Dzień dobry,

Orlistat jest postrzegany za skuteczny i względnie bezpieczny lek w leczeniu otyłości. Jego mechanizm działania w układzie trawiennym polega na hamowaniu aktywności lipazy trzustkowej i zmniejszaniu absorpcji tłuszczu, a co za tym idzie ograniczaniu ilości energii dostarczanej organizmowi. Podczas przyjmowania zalecanej dawki niniejszego leku wchłanianie tłuszczów ulega redukcji o około 30%, a zwiększenie jego zawartości w stolcu pojawia się już w ciągu 1-2 dni po podaniu medykamentu. Orlistat jest szczególnie wskazany do stosowania w leczeniu osób otyłych, których wskaźnik masy ciała BMI wyraźnie przekracza 30 kg/m2. Warto również podkreślić, że wspomniany lek zaleca się stosować jednocześnie z dietą uwzględniającą umiarkowany deficyt kaloryczny, aby zmaksymalizować efekt działania. W tym celu nie ma potrzeby, aby Pani stosowała koniecznie dietę wysokotłuszczową, lecz zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie w tej materii zdroworozsądkowe podejście i skoncentrowanie się na sposobie odżywiania zgodnym z Piramidą Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej dla osób dorosłych. W związku z tym, iż leczenie orlistatem może potencjalnie upośledzać wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E, K), należy unikać diet wyjątkowo niskotłuszczowych i spożywać tłuszcze w codziennej diecie w zalecanym przedziale od 20 do 35% całodziennego udziału energii w diecie. Warto w tym celu korzystać z olejów roślinnych na zimno (np. oliwa z oliwek, olej rzepakowy, olej lniany), orzechów, pestek, nasion, tłustych gatunków ryb morskich (np. łosoś, makrela, halibut), ciemnego kakao czy choćby awokado. Podczas całego procesu leczenia należy spożywać dietę bogatą w warzywa i owoce (świeże, mrożone). Jeżeli natomiast lekarz prowadzący zalecił Pani dodatkową suplementację preparatem wielowitaminowym to należy przyjmować go co najmniej 2 godziny po przyjęciu orlistatu lub niedługo przed snem.

Z wyrazami szacunku,
Mgr Mateusz Durbas
Dietetyk Kliniczny i Sportowy
https://mateuszdurbas.pl/
https://www.facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/
https://www.instagram.com/mateuszdurbasdietetyk/?hl=pl