Jaka dieta byłaby dla mnie idealna?

Mam 13 lat, 162cm wzrostu i ważę 73kg. Mam zwisający brzuch, który uniemożliwia mi noszenie fajnych ubrań. Oprócz tego mam straszne rozstępy na udach (tak od środka), będąc u lekarza powiedział on mi, że muszę schudnąć, żeby te uda były ładniejsze. Przy okazji zawsze się garbię i wtedy wydaję się jeszcze grubsza. Mam figurę na tubę ;). Zazdroszczę moim koleżankom, które są ode mnie o wiele chudsze. Oprócz tego wszystkiego zakochałam się w koledze z równoległej klasy, który sam nie należy do chudych, ale właśnie za takimi dziewczynami się ogląda. Nie wiem co mam robić, bo nie lubię warzyw a ze słodyczami najchętniej bym się nie rozstawała. Nie mam również zwyczaju jedzenia śniadania przed szkołą ani jedzenia całego obiadu. Bardzo proszę o pomoc!
13 LAT ponad rok temu

Witam,

W tak młodym wieku nie powinnaś się odchudzać. Jest nie niewskazane ze względu na Twoje zdrowie i rozwój (jesteś w wieku dojrzewania i musisz dostarczać organizmowi odpowiedniej ilości energii, żeby prawidłowo się rozwijać). Z pewnością powinnaś się wystrzegać restrykcyjnych diet odchudzających, które rozregulują Twój metabolizm i doprowadzą do efektu jojo. Mimo to masz nadwagę i Twoja masa ciała powinna ulec zmniejszeniu. Każdą próbę odchudzania powinnaś podejmować pod okiem specjalisty- dietetyka lub lekarza. Pamiętaj, że jesteś w wieku aktywnego wzrostu i Twoja masa ciała może bardzo szybko się wyrównać.

Na początek jednak zapoznaj się z zasadami zdrowego żywienia i skoryguj swój codzienny jadłospis, a złe nawyki żywieniowe zamień na zdrowe. Dowiesz się o nich z artykułów http://portal.abczdrowie.pl/zdrowe-i-smaczne-przekaski i http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki-piramida-zdrowego-zywienia.

Powinnaś przekonać się do warzyw. Jeśli nie lubisz surówek jedz warzywa gotowane, naleśniki, pierogi czy tarty z nadzieniem warzywnym. Musisz wiedzieć jak ważne jest odpowiednie spożywanie warzyw i owoców dla naszego zdrowia. Warzywa i owoce są cennym źródłem witamin, składników mineralnych i błonnika pokarmowego. Dlatego musisz pamiętać o ich codziennym spożywaniu zarówno. Prawidłowe odżywianie jest szczególnie ważne dla młodzieży do około 16-18 roku życia, kiedy ich organizm jest w okresie aktywnego wzrostu i rozwoju. Niektóre witaminy i składniki mineralne nie są magazynowane w organizmie, dlatego trzeba ich dostarczać regularnie. Błonnik pokarmowy jest składnikiem nieodżywczy, nie wchłania się, więc razem z innymi substancjami z przewodu pokarmowego. Mimo to należy spożywać produkty będące jego źródłem między innymi dla zapewnienia prawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego, właściwej regulacji perystaltyki jelit oraz zapobieganiu występowania zaparć.

Pamiętaj o regularnej aktywności fizycznej. Codziennie powinniśmy ćwiczyć około 30-40 minut. Nie unikaj lekcji wychowania fizycznego, czas wolny spędzaj na sporcie z przyjaciółmi, a nie na telewizji czy komputerze. Ćwicz też w domu. Przykładowe ćwiczenia znajdziesz na stronie www.abccwiczenia.pl.

Pozdrawiam.