Jaka dieta po wielokrotnym efekcie jojo?

Witam. Od zawsze zmagam się z wysoką wagą. Aktualnie 166 cm i 98 kg.8 m-cy stosuję zdrową dietę(5 posiłków, zdrowe węglowodany, wartościowe białko i tłuszcze z oliwy, nasion, awokado,0 słodyczy, fast foodów itp. min 1,5l wody dziennie). Od 4 miesięcy ćwiczę na siłowni pod opieką trenera 3 razy w tygodniu. Schudłam ok 5 kg. Wydaje mi się, że w 8 m-cy to bardzo mało. Mam za sobą dużo diet(niestety również dukan itp.) i jojo. Bardzo proszę o poradę, co jeszcze mogę zrobić, by osiągnąć cel - 65 kg.

Witam,
problemem, z jakim mamy do czynienia w sytuacji wielokrotnych prób zrzucenia kilogramów, stosowania różnych restrykcyjnych diet i następującym po nich efekcie jojo jest spowolniony metabolizm, zaburzona gospodarka węglowodanowa i inne procesy metaboliczne odpowiedzialne za przetwarzanie tłuszczów.
Z pewnością regularne spożywanie posiłków jest jednym z głównych czynników, czyli to co Pani pisze o jedzeniu 5 posiłków. Proszę jednak pamiętać, żeby przerwy między posiłkami nie były krótsze niż 3 godziny. Picie wody jest również jak najbardziej wskazane. Co do stosowania zdrowej diety. Na pewno jest to korzystne dla Pani zdrowia i również dla osiągnięcia właściwej wagi, ale faktycznie spadek masy ciała jest powolny. Warto zastanowić się nad ilością kalorii spożywanych w ciągu dnia (sugerowałabym dla Pani dietę ok. 1200 - 1300 kcal). Natomiast kluczowe jest właściwe zbilansowanie diety. Najważniejsze jest żeby ograniczyć spożywanie węglowodanów (produkty zbożowe, cukry, owoce) w dwóch ostatnich posiłkach, np. popołudniowej przekąsce i kolacji. Na kolację najlepiej produkty białkowe i warzywa, na przekąskę np. orzechy lub nabiał (kefir, maślanka, jogurt). W celu odpowiedniego zbilansowania diety najlepiej skorzystać z pomocy dietetyka.
Pozdrawiam
Magdalena Drażba - Dietetyk Medyczny

Witam Panią,
Widzę że jest Pani z Warszawy (tu przyjmuje pacjentów), więc najchętniej zaprosiłabym Panią na konsultację dietetyczną, na której wykonamy pomiary składu ciała i sprawdzę jak rozkłada się tkanka tłuszczowa w Pani ciele. Przeprowadzę również wywiad żywieniowy i zdrowotny oraz na tej podstawie dobiorę indywidualny jadłospis dzięki któremu poprawi się Pani sylwetka.
W razie dodatkowych pytań lub zainteresowania konsultacją zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk