Jaką dietę powinna mieć 12-latka?

Dzień dobry Moja córka ma rocznikowo 12 lat waży 52 kg a mierzy około 158cm.Przeszkadza jej to jak wygląda więc co może zrobić żeby trochę schudnąć. Może jakaś dieta, ćwiczenia? Za wszystkie odpowiedzi z góry dziękuje.

Dzień dobry,

najlepiej byłoby układać jadłospis na bazie produktów mało przetworzonych, naturalnych, a jednocześnie unikać słodkich napojów (w tym naturalnych soków). Jednak dla 12-latki może to nie być takie proste. Dlatego też najlepiej byłoby zebrać dokładny wywiad dotyczący preferencji córki i na bazie tego nieco zmodyfikować dietę tak, aby i córka była zadowolona z jadłospisu i aby jadłospis dostarczał wszystkiego co potrzeba, a jednocześnie miał delikatny deficyt energetyczny.

Warto też zadbać o aktywność fizyczną, dzięki której nie tylko łatwiej jest osiągnąć deficyt energetyczny, ale też uelastycznić ciało, wzmocnić mięśnie itd.

Zaczęłabym też od tego, aby pilnować przerw pomiędzy posiłkami. Podjadanie często dostarcza więcej kcal, aniżeli właściwy posiłek. Posiłki powinny być rozmieszczone w ciągu dnia wg schematu:

- śniadanie - do 30 min. od wstania

- II śniadanie 3h później (zapewne w szkole)

- obiad 3h póxniej (może w szkole, może już w domu)

- podwieczorek 4h później

- kolacja na 2-3h przed snem

Jeśli dzień jest krótszy i nie wyrobicie się z posiłkami, można ominąć podwieczorek.

Zachęcam do kontaktu

pozdrawiam

Ewa Ceborska

https://www.food-diet.pl/