Dzienny spis posiłków 13-latki

Czy moje dziecko dobrze się odżywia? Przez ostatnie 3 tygodnie zauważyłam, że moja córka je praktycznie każdego dnia tak samo.Na śniadanie je dwie bułki z ziarnami z serkiem topionym lub wędlinom, później jogurt, na obiad talerz zupy ogórkowej z gotowanym mięsem, następnie trzy owoce, a przed 18:00 dwie szklanki mleka.Robi przerwy pomiędzy posiłkami co 2-5 godz.Z tego co widzę spożywa ok 1400 kcal.Czy dla trzynastolatki to wystarczająca dawka wartości odżywczych?

Witam serdecznie, zapotrzebowanie energetyczne dziewczynki w przedziale wiekowym 13 - 15 lat waha się od 2100-2800 kcal w zależności od wielkości aktywności fizycznej. Rzeczywiście jeśli córka codziennie spożywa takie same posiłki to dieta taka może doprowadzić do niedoborów żywieniowych, co jest szczególnie niebezpieczne w okresie dojrzewania. Dobrze byłoby skonsultować się z dietetykiem, który przygotuje odpowiednio zbilansowany jadłospis.

Witam serdecznie,

Jadłospis Pani córki jest zbyt ubogi, mało urozmaicony oraz zbyt niskokaloryczny. Bardzo dobrze że zjada 5 posiłków dziennie w odstępach 2,5h jednak te posiłki są zbyt małe. zapotrzebowanie energetyczne w wieku 13lat jest zdecydowanie wyższe, dostarczając 1400kcal dziennie nie pokrywa nawet swojej biernej przemiany materii czyli energii potrzebnej na podstawowe funkcje życiowe takie jak praca serca, oddychanie itp. Zdecydowanie za małe sa przekąski na drugie śniadanie i podwieczorek oraz kolacja. dieta musi dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych potrzebnych do prawidłowej pracy organizmu a w tym przypadku tak niestety nie jest.
Jeżeli byłaby Pani zainteresowana mogę pomóc w ułożeniu indywidualnej diety. w tym celu zachęcam do kontaktu: joanna.wasiluk@o2.pl

pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

Witam. Z tego co Pani pisze wynika, że Pani córka nie odżywia się dobrze. Bardzo ważne jest urozmaicenie, czyli spożwanie produktów ze wszystkich grup żywnościowych możliwie w każdym posiłku. 1400 kcal to również za mało do spożycia dla 13 latki.Pozdrawiam.