Jak wyliczyć dzienne zapotrzebowanie na kalorie?

Witam, mam 34 lata, 171 cm wzrostu i waże 71kg. Chcę zejść do 66 kg. Jak wyliczyć dzienne zapotrzebowanie na BWT aby dojść do tej wagi i ją utrzymać.

Mgr Olga Wojtysiak Dietetyk, Kutno

Witam!

Podała Pani mało informacji, aby odpowiednio dopasować zapotrzebowanie energetyczne oraz rozkład składników odżywczych. Nie wiem czy występują u Pani dolegliwości, choroby.

Zakładając brak chorób i dobry stan zdrowia:

Pani podstawowa przemiana materii to ok. 1450 kcal, całkowite zapotrzebowanie kaloryczne zależy od Pani aktywności fizycznej - jeśli nie wykonuje Pani dodatkowych ćwiczeń fizycznych i prowadzi mało aktywny tryb życia - będzie ono wynosić ok. 2030 kcal. Od tej wartości najlepiej odjąć ok. 500 kcal, wtedy pozostała kaloryczność (ok. 1500 kcal) jest tą, przy której masa ciała powinna spadać ok. 0.5 kg tygodniowo. Jeśli wprowadziłaby Pani wysiłek fizyczny, kaloryczność również powinna być wyższa.

Zawartość składników odżywczych przy 1500 kcal: białko ok. 70g, tłuszcze ok. 50g, węglowodany przyswajalne (bez błonnika) ok. 190g (jak wyżej wspomniałam, przy braku chorób, które mogłyby wymagać zmiany rozkładu BTW).

Pozdrawiam,
Olga Wojtysiak

Witam serdecznie!
Zapotrzebowanie energetyczne zależy m.in. od płci, wieku, wzrostu, masy ciała, aktywności fizycznej i stanu zdrowia. Bez szczegółowych informacji ciężko ustalić prawidłową kaloryczność diety i wskazówki do niej.
Po ogólne wskazówki żywieniowe i przepisy zapraszam na http://diet-coaching.xaa.pl/
Pozdrawiam,
dietetyk Patrycja Sankowska