Jaka jest przyczyna zaniku emocji?

Dzień dobry, Chciałabym się dowiedzieć czy możliwym jest, aby w trakcie przyjmowania leków antydepresyjnych, po przeżyciu dużego stresu i wpadnięciu w stan furii doznać zaniku odczuwania emocji? Stan dotyczy 30-letniego mężczyzny, inżyniera - po burzliwym dniu i swego rodzaju upokorzeniu go w pracy - unikał kontaktu przez tydzień, następnie podjął decyzję dotyczącą zakończenia naszego związku (mówił, że odczuł ulgę). Nie odczuwa motywacji i chęci do działania. Będę wdzięczna za wszelkie odpowiedzi mogące nakierować mnie na odpowiednie tory, aby mu pomóc.

Dzień dobry,
Z Pani opisu wnioskuję, że Pani ukochany cierpi na depresję i ciekawi mnie to od jak dawna bierze leki. Z pewnością jest to osoba mająca problemy z psychiką i przeżywająca w chwili obecnej kryzys psychiczny. Dobrym rozwiązaniem byłoby namówienie go na psychoterapię, gdyż same leki przepisane przez psychiatrę to za mało. Warto okazywać mu wsparcie i pokazać mu, że zawsze może na Panią liczyć oraz to że rozstanie nie przekreśla tej relacji. Niewykluczone, że w chwili obecnej będzie potrzebował czasu na przemyślenia i tymczasowego "odpoczynku" od kontaktu z Panią. Niestety sama Pani to wyczuje, czy on potrzebuje wsparcia i zainteresowania swoją osobą czy też chwilowego braku kontaktu. Z pewnością niekorzystnym rozwiązaniem byłoby zerwanie na zawsze kontaktu i pozostawienie go samego z problemem. Ciekawi mnie to, co podał jako powód rozstania i gdy nadarzy się taka okazja to warto go o to dokładnie wypytać. Oczywiście nie mogę dać Pani gwarancji, że on nadal Panią kocha i że jest szansa na powrót do tego związku. Depresja a nawet niektóre leki psychotropowe mogą prowadzić do stępienia emocji i osoba w kryzysie może czuć się zagubiona we własnych uczuciach lub nawet czuć pustkę wewnętrzną, co nie ma związku z prawdziwym brakiem uczuć do partnera. Zdarzają się takie sytuacje w których osoby w takim stanie z różnych względów decydują się na rozstanie i mogą nawet odczuwać potrzebę izolacji od otoczenia i potrzebę osamotnienia. Zastanawia mnie to dlaczego stwierdził, że poczuł ulgę. Sprawa jest zbyt skomplikowana by podać jej jedną trafną interpretacje lub algorytm postępowania w takiej sytuacji. Sądzę, że z czasem wszystko zacznie się klarować i mam nadzieje, że jest jeszcze szansa na uratowanie tego związku i pomoc temu mężczyźnie.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psycholog-kulczycka.pl/