Zapytaj lekarza

7 3 9 , 9 4 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jak poradzić sobie ze złymi emocjami po rozstaniu?

jak poradzić sobie z rozstaniem? porzucił mnie mężczyzna, związek przez ostatni czas był w stanie rozkładu ale to on podjął decyzję o rozstaniu. mimo, że pojawiały się myśli, że nie ma to przyszłości, że nie jest odpowiedni dla mnie to nie mogę sobie poradzić z poczuciem odrzucenia. Próbowałam dzwonić, z jego strony nie ma kontaktu, a ja ciągle spoglądam na telefon. jak mogę skrócić cierpienie? jak wyeliminować uczucie ?
KOBIETA, 29 LAT ponad rok temu

Jak zerwać z partnerem?

Była Pani zaangażowana emocjonalnie w związek, obecnie cierpienie jest wyrazem tego zaangażowania. Razem z tym, co trudne czy krzywdzące w związku, odeszło także to, co przynosiło szczęście i spełnienie. Żałoba po tej stracie jest procesem naturalnym. Warto pozwolić sobie przeżyć smutek i pozwolić mu odejść. Być może później pojawi się złość, a to już gotowość na zmiany.
Zachęcam także do aktywności, podejmowania działań, które pozwolą przynajmniej częściowo wypełnić pustkę i wolny czas (by uniknąć nadmiernego zagłębiania się w emocje), który pojawi się po rozstaniu (wcześniej wypełniony był czasem z partnerem).
Jeśli stan nadmiernego obniżenia nastroju będą się utrzymywać ponad miesiąc, warto zgłosić się do psychologa.

Psycholog i psychoterapeuta. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego.
0

Dzień dobry!

Serdecznie współczuje Pani straty. Jest jednak naturalne, że taka strata, rozstanie, zakończenie związku powoduje okres żałoby. Jej przejście, a także poradzenie sobie ze związaną z tym tęsknotą, bólem, żalem są naturalne i nie jest możliwe "obejście" czy przyspieszenie tego etapu. Wręcz przeciwnie - przejście procesu żałoby pozwala wyciągnąć mądre wnioski z zakończonego związku, lepiej poznać samą siebie i bardziej świadomie nawiązywać kolejne relacje.
W radzeniu sobie w tym okresie i mądrym wykorzystaniu go, pomocna może być dla Pani psychoterapia.

Pozdrawiam!

Psycholog, seksuolog i mediator rodzinny. Członek Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy