Jaka może być przyczyna mojego okresu przygnębienia?

Od okolo tygodnia czuje przygnebienie i nieuzasadniony lek oraz sennosc i zmeczenie. Czy moze to byc zwiazane z malym nasloneczniem i niska temperatura jak na poczatek maja? Dodam, ze mam tendencje do takiego samopoczucia na koniec listopada chociaz przez ostatnie 2 lata zdarzylo mi sie ze w tatym roku jakos w czerwcu mialam taki okres przygnebienia przez 3 dni. Jaka moze byc tego przyczyna?

Dzień dobry,
Niestety każdy człowiek tak funkcjonuje, że miewa lepsze i gorsze dni jeśli chodzi o kondycję psychiczną oraz fizyczną. Nasze mózgi są już tak zaprogramowane, że po okresie prawidłowego lub nieznacznie podwyższonego nastroju przychodzi okres obniżonego nastroju (czasem nawet bez przyczyny lub nie jest ona przez nas uświadamiana). Samopoczucie jak Pani słusznie zauważyła może być sprzężone z porą roku, zmianami w pogodzie i niekorzystnym biometrem. Bardzo dobrze, że zdaje sobie Pani sprawę z potencjalnych przyczyn obniżonego nastroju u siebie. Oczywiście nie wiemy tego, czy z pewnością chodzi tu tylko o pogodę czy czynnik ten jedynie nasila objaw jakim jest obniżenie nastroju. Jeśli takie okresy przygnębienia nie są bardzo nasilone i nie przekraczają czasowo ok. 2 tygodni to nie ma wówczas powodu do obaw. Warto w tym czasie zadbać o siebie i pamiętać o wypoczynku, aktywności na świeżym powietrzu, zbilansowanej diecie oraz suplementacji witaminy D oraz z grupy B. Mam nadzieję, że to tylko przejściowe u Pani i nie zaistnieje konieczność konsultacji z lekarzem.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psycholog-kulczycka.pl/