Czy powinnam skorzystać z porady psychologa?

Witam. Od pewnego czasu mam pewien problem. Nie mam siły wykonać podstawowych obowiązków domowych, takich jak na przykład posprzątanie pokoju. Mam dość tego bałaganu, ale jakoś nie mogę się przemóc, żeby go w końcu posprzątać. Każda próba sprzątania kończy się poukładaniem kilku rzeczy i poddaniem się, co dobiją mnie jeszcze bardziej. Gdybym mogła najchętniej nie wychodziłabym z łóżka, pomimo tego, że wcześniej zawsze byłam aktywna. Przestałam też dbać o cerę i włosy. Na wiele rzeczy stałam się obojętna na przykład na chorobę jednego w członków mojej rodziny, gdzie wcześniej byłam osobą empatyczną. Sporadycznie odczuwam ucisk na sercu, mimo, że wyniki badań mam w normie. Przez większość dnia chodzę przygnębiona, jednak czasem (szczególnie wieczorem) dostaje napadów energii. Czy Państwa zdaniem powinnam się udać do psychologa(przed czym czuję straszny lęk), czy to po prostu gorszy okres?

Witam

Objawy przygnębienia mogą mieć związek z obecną porą roku, w czasie której wzmagają się nastroje depresyjne, mogą mieć związek także z innymi czynnikami życiowymi, które wpływają na nastrój , jednak aby stwierdzić, jakie jest nasilenie tych objawów proponuję zgłosić się do psychologa, który pomoże przyjrzeć się emocjom , pomoże je przepracować, co w konsekwencji przyniesie poprawę nastroju. Można skorzystać z pomocy psychologicznej w najbliższej Poradni Psychologiczno Pedagogicznej. Pozdrawiam

Anna Szyda

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

dolegliwości, które Pani opisuje wydają się być sygnałem, że potrzebuje Pani wsparcia, rozmowy, być może wizyty u psychologa. Istotna byłaby informacja jak długo trwa opisywany stan i czy umiałaby Pani wskazać jakąś konkretną jego przyczynę, czy też spadek nastroju, który Pani opisuje nie wiąże się z żadnym szczególnym momentem w Pani życiu. Na tak zwany obniżony nastrój, który Pani opisuje wpływ mogą mieć różne czynniki: stres, bezsenność, pogoda, ale przyczyny też mogą być bardziej złożone. Nie warto ich lekceważyć, dobrze byłoby, gdyby pozwoliła Pani sobie pomóc. Dobrze zacząć od tego, że zrobi Pani coś miłego dla siebie, z marazmu wyrwie Panią aktywność fizyczna na powietrzu, smaczny pełnowartościowy posiłek, spotkanie ze znajomymi. Wizyta u psychologa również jest dobrym pomysłem. Poniżej link z artykułem, który pomoże się Pani do niej przygotować:

https://portal.abczdrowie.pl/wizyta-u-psychologa

Proszę odłożyć na bok wszelkie wątpliwości i potraktować spotkanie ze specjalistą jako element zadbania o siebie, a być może zapobiegnięcie pogorszeniu stanu emocjonalnego. Warto również zapoznać się z informacjami specjalistów jakie są przyczyny Pani złego samopoczucia:

https://portal.abczdrowie.pl/obnizony-nastroj

Proszę o siebie zadbać, dać sobie prawo do odpoczynku i pomocy specjalisty. Życzymy zdrowia.

https://portal.abczdrowie.pl/sposoby-na-dobre-samopoczucie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Szanowna Pani,

Zachęcam do kontaktu z psychologiem/psychoterapeutą. Wspólnie ze specjalistą podejmie Pani decyzję czy potrzebuje Pani okresowego wsparcia czy bardziej psychoterapii. Proszę się nie bać - każdy z nas czasem potrzebuje pomocy. Już zrobiła Pani duży krok zadając powyższe pytanie - proszę pozwolić sobie pomóc.

Życzę Pani dużo dobrego.

Małgorzata Ziółkowska

www.strefa-ciszy.online