Nudności, wymioty, zaburzenia lękowe

Witam. Od pewnego czasu (od momentu, gdy mój tato poczuł się nagle źle prawie zasłabł, wymiotował, miał bardzo ciężką grypę żołądkową) mam dość dziwne objawy: -nudności, bardzo silne (miałam kiedyś lęk przed wymiotowaniem, obecnie również boję się zwrócić), dodatkowo mam zdiagnozowane zaburzenia lękowe, - osłabienie ogólne, - zawroty głowy, telepie mną, szczególnie jak się kładę spać, - zgagę, tzn. słodkie i kwaśne, czasami czuję jak mnie piecze w gardle również, uczucie w gardle i buzi, - ciągle mi się odbija, - ogólnie brak koncentracji, - lęk przed wymiotowaniem, chorobą, natrętne myśli, - często również mi zimno, zimne dłonie, nogi. Objawy te są dokuczliwe i często uniemożliwiają mi normalne funkcjonowanie. Dodam, że mam 16 lat, za sobą spirometrię (podejrzewanie astmy), RTG klatki piersiowej (bez zmian), morfologię (robioną ubiegłego roku w kwietniu) bez zmian, USG robione ostatnio- wszystko w normalnie. Bardzo proszę o odpowiedź, chodzę do liceum, mam mnóstwo nauki, a to uniemożliwia mi pożyteczne gospodarowanie czasu, ciągle coś wyszukuję (informacji na temat chorób).. Gastroskopii boję się zrobić.. Myślałam, o jakiś badani krwi lub moczu, lub badanie krwi na Helicobakter pylori (dokładnie nie wiem jak to się nazywa). Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Objawy, które opisałaś, są na tyle mało specyficzne, że nie wskazują na żadną konkretną jednostkę chorobową. Mogą mieć ponadto zarówno charakter "fizjologiczny" jak i patologiczny. Oznacza to, że Twoje dolegliwości mogą mieć etiologię psychogenną i być skutkiem stresu, jaki Ci towarzyszy w szkole czy w domu. Ponadto opisane objawy mogą być wynikiem na przykład anemii czy niedoczynności tarczycy. By jednak ocenić ich przyczynę, konieczne jest wykonanie podstawowych badań. By ocenić jakich, konieczne jest zebranie pełnego wywiadu, zbadanie Cię i ocena poprzednich badań dodatkowych.