Jakie badania wykonać przy kołataniu serca?

Witam. Mam 33 lata. W ciągu ostatnich 2 miesięcy przyjęłam 3 antybiotyki. Po covidzie zaczęły się te wszystkie infekcje. Zapalenie zatok, spojówek, krtani - antybiotyk. Chwila przerwy , zapalenie spojówek- antybiotyk w kroplach. Chwila przerwy - okropny bol podbrzusza, wizyta u ginekologa (poltora miesiaca temu), wyniki krwi - infekcja bakteryjna i antybiotyk. Na usg wszystko ok. Tego samego dnia wizyta w toalecie 5x raczej z zaparciem (teoretycznie mam zespół jelita drazliwego w postaci raczej biegunkowej) Od tej pory utrzymuje się bol podbrzusza. Zlokalizowany głównie z lewej strony i w miejscu blizny po CC. 2 tyg temu wystąpiło krwawienie z odbytu podczas oddawania stolca bol/pieczenie. Wizyta u gastrologa - 1 hemoroid, i prawdopodobnie szczelina odbytu. Przepisane czopki (przez 10 dni po 1 dziennie) I probiotyk uwalniajacy się w jelitach (w tym czasie wypiłam też 2 opakowania vivomixu 450, żeby odbudować się po antybiotykach) Krwawienie ustało, pieczenie podczas oddawania stolca nadal występuje. Bol podbrzusza utrzymuje się nieprzerwanie od 1,5 miesiąca - głównie z lewej strony w dole podbrzusza, czasem promieniuje do pachwiny i nogi. Często bol umiejscowiony w miejscu blizny po cc (cc 5 lat temu) Do tego bol pleców, dolnego odcinka - czasem ciężko jest długo chodzić czy stać. Stolce dość mocno zwarte (do tej pory miałam raczej dość luzne, przez zespół jelita drazliwego, zwłaszcza po zjedzeniu czegoś comi nie sprzyjało. Teraz jak zjem coś co mi nie sprzyja- brak biegunek) Do tego zauważyłam że kał często uformowany jest z rowkiem szerokości 0,5cm na całej jego długości. Zazwyczaj normalnej średnicy, czasem czuje jakby ściśnięty odbyt i wtedy stolec jest ołówkowaty. Badania krwi, ob, crp w normie. Podczas przyjmowania antybiotyku wyniki wątrobowe podwyższone, teraz ich nie powtarzałam. Kalprotektyna w normie. Badania moczu w normie.... A bol podbrzusza ciągle się utrzymuje. Czasami w nocy budzę się zlana potem z kolataniem serca. Miewam też ataki paniki i kołatania serca - ponoć na tle nerwowym. Proszę o poradę co sprawdzić i jakie badania wykonać. Czy kolonoskopia jest w tym wypadku konieczna? Bardzo boję się znieczuleń - źle na nie reaguję....

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Przykro nam, że występuje u Pani taka liczba nieprzyjemnych dolegliwości, które na pewno zaburzają prawidłowe funkcjonowanie każdego dnia. Przyczyn takiego stanu zdrowia może być wiele, jednakże należy odnaleźć dokładną przyczyną tych uciążliwych objawów, aby móc wdrożyć właściwe leczenie.

Występujące infekcje, zarówno te wirusowe, jak i bakteryjne, a w konsekwencji spadek odporności, może mieć prawdopodobnie związek z przebytym Covid-19. Zakażenie koronawirusem niestety dość mocno wpływa na układ odpornościowy, a organizm po takim schorzeniu może regenerować się nawet kilka miesięcy. Bardzo ważne jest, aby zadbać o odporność poprzez zdrowy sen, odpoczynek, aktywność fizyczną na świeżym powietrzu, a także właściwą dietę, bogatą w warzywa, owoce, kiszonki oraz produkty wielozbożowe.

W przypadku przewlekłego bólu podbrzusza, dolegliwość ta mogłaby wynikać z choroby czynnościowej układu pokarmowego, w tym zespołu jelita drażliwego. Postać biegunkowa podczas tego schorzenia może występować bardzo często, powodując przy tym problemy z okolicą odbytu, jak właśnie powstawanie hemoroidów.

Odnośnie dolegliwości kardiologicznej, jak zaburzenie rytmu serca, prawdopodobnie przyczyną może być podłoże emocjonalne oraz odczuwanie przewlekłego stresu. Jednakże, aby wyeliminować poważniejsze schorzenia należałoby przeprowadzić pewną diagnostykę, między innymi echo serca, czy EKG.

Jeżeli takie objawy będą się nadal utrzymywać, proponujemy Pani wizytę u lekarza kardiologa oraz gastrologa. Specjalista zdecyduje o dalszych krokach, a także o pogłębieniu diagnostyki.

Podobna tematyka została przedstawiona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-rytmu-serca

https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego

https://portal.abczdrowie.pl/obnizona-odpornosc

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.