Jakie ćwiczenia byłyby dla mnie najlepsze na w miarę płaski brzuch?

Masa ciała 55 kg, 25 lat, kobieta, tryb życia beznadziejny, codzienna praca w pozycji stojącej. Nie stosowałam żadnej diety, bo nie miałam powodu. Tata ma nadwagę. Nie byłam u lekarza, ponieważ nie jestem otyła, tylko chcę zwalczyć boczki i zaokrąglony brzuch. Myślę, że nie mam nadwagi. Wstaję rano godz. 7.00, bardzo często nic nie jem, od niedawna zaczęłam jeść gofry z powidłem, a później wypijam zieloną herbatę, godz. 10.00 jem podwójną kanapkę z jakąś wędliną (popijam herbatą, w której ostatnio ograniczyłam cukier) plus czasem słodycze, np. cukierek. Godz 12.30 często ta sama kanapka, a czasem jakieś spaghetti, godz. 19.00 jem zazwyczaj ciepły posiłek typu ziemniaki, surówka (buraczki, mizeria czy kapusta kiszona) oraz kotlet z kurczaka lub mięso w innej postaci. Po posiłku piję znów zieloną herbatę (chciałam zaznaczyć, że dopiero od niedawna zaczęłam ją pić bez cukru), no i najgorsze jest to, że chce mi się jeść często przed snem, w ostatnim czasie staram się jeść tylko jabłko.

W weekend zazwyczaj nie jem śniadania, dłużej śpię, a na obiad są zazwyczaj ziemniaki i jakieś mięso pieczone plus surówka (godziny są bardzo różne w weekend). Jeśli chodzi o kolacje, to w weekend mam bardzo nieregularne posiłki (niestety, może przez zmęczenie, jeszcze chciałam zaznaczyć, że pracuję w Anglii, może to ma jakiś wpływ). Aha, napoje kolorowe oczywiście odrzuciłam już jakiś czas temu. Jeśli chodzi o choroby, to od pięciu lat choruję na hiperprolaktynemię (mikrogruczolak przysadki mózgowej) i cały czas jestem na tabletkach. Przez 4 lata jadłam 3 tabl. dziennie, a teraz zmieniłam na dużo lepsze leki i jem 1 tabl. tygodniowo.

KOBIETA ponad rok temu

Witam,

nie napisała Pani nic na temat wzrostu, dlatego nie mogę określić, czy masa ciała jest prawidłowa czy też nie. Mimo to popełnia Pani wiele podstawowych błędów żywieniowych, do których należy przede wszystkim nieregularne spożywanie posiłków - każdego dnia (także w weekendy) posiłki powinny być spożywane o stałych porach i w równych odstępach czasu, co 2-3 godziny.

Dodatkowo warto wybierać produkty bogate w błonnik pokarmowy, a więc zamiast białych bułek - grahamki lub pieczywo pełnoziarniste, zamiast białego makaronu - makaron pełnoziarnisty, kasze gruboziarniste (pęczak, gryczana) oraz ryż brązowy.

Należy też zwiększyć ilość spożywanych warzyw (najlepiej jeść je przy każdym posiłku). Więcej zaleceń znajdzie Pani w artykułach http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki oraz http://portal.abczdrowie.pl/7-sposobow-na-zrzucanie-wagi-bez-dietym. Warto zacząć je wprowadzać w swoje życie stopniowo, ale systematycznie.

Dodatkowo proszę pamiętać o aktywności fizycznej, która przyspiesza tempo przemiany materii i pozwala na efektywniejszą utratę masy ciała. Jeśli chodzi o ćwiczenia, proponuję wykonywanie naprzemiennie ćwiczeń siłowych, a potem ćwiczenia tlenowe, ogólnorozwojowe, np. pływanie, jogging czy jazda na rowerku.

Musi Pani jednak pamiętać, że na efekty pracy trzeba czekać czasem nawet kilka miesięcy, jednak nie powinno to zmniejszyć motywacji.

Pozdrawiam