Witam serdecznie,
Wykonując brzuszki może Pan wzmocnić mięśnie brzucha i go wyrzeźbić ale jedynie w minimalnym stopniu przyczynią się one do spalania tkanki tłuszczowej. Proponuję wykonywać ćwiczenia cardio. Polecam bieżnie, orbitrek, rower, rolki, bieganie, pływanie itp w internecie znajdzie Pan również wiele zestawów treningowych polecam np Fitness Blender. Nie zapomina Pan także o prawidłowej diecie, która stanowi 705 sukcesu!
W razie dodatkowych pytań zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk
Aby spalać tłuszcz nie trzeba robić ćwiczeń typu „brzuszki” ani żadnych siłowych. Potrzebuje Pan treningu aerobowego, który spokojnie pozwoli zrzucić zbędne kilogramy. Ćwiczenia aerobowe, czyli inaczej tlenowe, otrzymały swoją nazwę od sposobu, w jaki organizm pozyskuje energię podczas ich wykonywania. Gdy rozpoczynamy trening, nasz organizm rozpoczyna wzmożoną produkcję energii. Po kolei wykorzystuje on dostępne mu źródła: Najpierw glikogen mięśniowy i później wątrobowy. Glikogenu w organizmie przeciętnego człowieka wystarcza na około 20-30 minut treningu aerobowego. W momencie, gdy zaczyna go brakować, organizm zaczyna sięgać po kolejne źródło energii…, czyli tłuszcz. Jest jednak małe, ale… aby spalać tłuszcz, trzeba ćwiczyć aerobowo i to dłużej niż 20 min a najlepiej 40 minut. Sam trening nie jest trudny ;) bo to jest każda aktywność ruchowa, jaką może pan wykonywać przez ten dłuższy czas a tętno dla ćwiczeń aerobowych to od 55% do 85% maksymalnego tętna. Podsumowując może to być szybki spacer, albo jazda na rowerku stacjonarnym a nawet mycie samochodu – oczywiście najlepiej jak ktoś określi pana parametry wysiłkowe (tętno maksymalne). Można samemu to wyliczyć metodą kartki i ołówka. A metoda ta polega na odjęciu swojego wieku od liczby 220. Czyli, jeżeli mamy 28 lat, nasze tętno maksymalne wynosi 192. Przykładowo dla tego wieku tętno do spaceru trwającego 40 minut (60% maksymalnego tętna) powinno wynosić – 115 i spala się tłuszcz. Przy takim tętnie można swobodnie rozmawiać. Jest to tak zwana strefa spalania tłuszczu. Przy większym tętnie, czyli większym wysiłku (brzuszki, za szybki bieg lub jazda na rowerze) przechodzi się do strefy poprawy wydolności sercowo-naczyniowej, co też jest fajne dla organizmu, jednak wtedy fizjologicznie organizm nie pobiera tylko energii z „tłuszczyku”. Podsumowując - gdy wysiłek wykonywany jest z wyższą intensywnością paradoksalnie zdecydowanie mniej spala się tego, co chcemy. Generalnie sporo osób uważa, że jeśli na treningu człowiek się nie zmęczył, to nie był to dobry trening. Jest to podstawowy błąd – przy założeniu, że celem jest zrzucenie kilogramów. Ważny jest tutaj czas wysiłku i tętno w strefie spalania tłuszczu.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Ćwiczenia spalające tkanką tłuszczową po operacyjnym usunięciu przepukliny kręgosłupa lędźwiowego – odpowiada Lek. Tomasz Stawski
- Brak efektów odchudzania i ćwiczeń – odpowiada Mgr Patrycja Sankowska
- Ćwiczenia na brzuch i nogi - jakie wybrać? – odpowiada Lek. Marta Hat
- Jak szybko schudnąć 5 kg? Jakie ćwiczenia? – odpowiada Lek. Marta Hat
- Mam bardzo dużą nadwagę: ile dziennie powinnam jeździć na rowerze stacjonarnym? – odpowiada Lek. Marta Hat
- Najpierw rower czy ćwiczenia? – odpowiada Mgr inż. Ola Kilen-Zasieczna
- Brak efektów mimo aktywności fizycznej u 24-latki – odpowiada Mgr Anna Zwoleńska
- Szczupłe biodra, pupa i uda – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Prawidłowa dieta: co jeść, żeby schudnąć? – odpowiada Lek. Marta Hat
- Ćwiczenia a spalanie mięśni – odpowiada Dr Krystyna Pogoń
artykuły
Trening aerobowy - zasady, korzyści i przykłady ćwiczeń
Trening aerobowy, inaczej aeroby, to ćwiczenia, kt
Trening tabata - zasady, efekty, wskazania i przeciwwskazania
Trening tabata to czterominutowy trening interwało
Najlepszy dla ciała. Pozwoli szybko schudnąć, a serce będzie bić jak dzwon
Treningi wytrzymałościowe wykonują zwykle osoby, k