Jakie ćwiczenia na wiszącą skórę po odchudzaniu

Czy po schudnięciu lekko 'wiszącą' skórę z brzucha lub pleców można jakoś ubić ćwiczeniami etc? Czy pozostaje tylko operacja?

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Witam,

to jest indywidualne, czasami pacjentom zostaje nadmiar skóry czasami skóra się ściąga.
Polecam kapiele z masażami szorstką gąbką i naprzemiennie ciepła i chłodniejsza woda.

Pozdrawiam

Witam.Jest to kwestia indywidualna.Proponuję masaże oraz ćwiczenia, przede wszystkim musimy wzmocnić mięśnie brzucha. Bez tego inne nasze wysiłki nie przyniosą efektu. W zależności od kondycji fizycznej możemy robić brzuszki (pamiętajmy o prawidłowym wykonywaniu ćwiczenia: głowa w jednej płaszczyźnie z plecami, mięśnie napięte) lub kręcić hula-hop. Dobre są też ćwiczenia izometryczne, czyli statyczny trening siłowy, polegający na napinaniu na 3-5 sekund mięśni brzucha. Zaletą tych ostatnich jest to, że są łatwe i mogą być wykonywane w dowolnym czasie i miejscu (przy pisaniu na komputerze, zmywaniu, prasowaniu).
Pozdrawiam
Monika Konieczna

Dzień dobry,

Wszystko zależy od tego ,,ile" tej wiotkiej skóry Pani ma. Przy małym nadmiarze można zastosować nieinwazyjne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej jak np fale radiowe, fale akustyczne. Jeśli luźnej skóry jest nieco więcej warto rozważyć zabieg powłok brzusznych. Najrozsądniej będzie udać się na konsultacje do lekarza medycyny estetycznej.

Pozdrawiam serdecznie.