Jakie owoce i warzywa zawierają najwięcej pestycydów?

Witam warzywo i owoce mają mnóstwo pestycydów czy korzystniej dla zdrowia jest ich w ogóle nie jeść gdyż nie mam możliwości kupna ekologicznych?

Witam serdecznie,

od zdrowego rozsądku jeszcze nikt nic lepszego nie wymyślił. Jezeli chodzi o dietę to zdecydowanie sprawdza się umiar we wszystkim, bo "przyroda nie lubi przesytu" w każdym temacie :) Ponizej podaję tabelkę, niestety z 2012 r. bo trudno doszukać się takich danych. Myslę, że będzie pomocna.

Pestycydy- raport EWG z 2012r

Najbardziej zanieczyszczone
• Jabłka (najmocniej)
• Seler
• Papryka słodka
• Brzoskwinie
• Truskawki
• Nektarynki
• Winogrona
• Szpinak, sałata
• Ogórki
• Borówki
• Ziemniaki
Domowy sposób na zneutralizowanie pestycydów w warzywach i owocach :
4 l wody przefiltrowanej +50 ml octu destylowanego –moczyć kilkanaście minut, wypłukać

„Najczystsza „ grupa

• Cebula
• Kukurydza
• Ananas
• Avokado
• Kapusta
• Groszek cukrowy
• Szparagi
• Mango
• Bakłażan
• Kiwi
• Melon kantalupa
• Słodkie ziemniaki
• Grejpfruty
• Arbuzy
• grzyby

Pozdrawiam !

Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań

Obecność pestycydów w warzywach i owocach może skutecznie zniechęcać do ich konsumpcji. Jednak nie powinniśmy z nich rezygnować,ponieważ korzyści wynikające ze zdrowej diety przewyższają ryzyko związane z pestycydami. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się sięganie po produkty eko, chociaż ze względu na swoją cenę nie są dostępne dla wszystkich konsumentów. Dlatego, też aby zminimalizować ich działanie warto kupować lokalne i sezonowe warzywa i owoce oraz dokładnie je myć.

Na podstawie najnowszych badań EWG (2016 r.) najwięcej pestycydów stwierdzono w truskawkach. Na drugim miejscu znajdują się jabłka, a trzecie miejsce zajęły nektarynki, kolejne brzoskwinie. Dalej w rankingu są: seler naciowy, winogrona, czereśnie, szpinak, pomidory, czerwona papryka, pomidorki koktajlowe, zielony ogórek, ostra papryka i jarmuż.

Odpowiedź dla Ciebie opracował zespół poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również
z porady on-line – bez wychodzenia z domu!

Pozdrawiam serdecznie!

Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 696 884 351

Warto również przeczytać:Czy warto jeść żywność ekologiczną? http://katowice.mojdietetyk.pl/artykuly/czy-warto-jesc-zywnosc-ekologiczna.html?c=5