Jakie są cechy fibromialgii?

Czym jest fibromalgia? Od dłuższego już czasu mam bóle kręgosłupa rano, również brzucha i klatki piersiowej. Bóle są jakby szczypanie, pieczenie. Do tego nerwowość, podwyższony puls. Lekarze uważają że to nerwica, fakt jestem nerwowa ale już mi się utrzymują te bóle ponad dwa lata. Mam też dyskopatie kręgosłupa piersiowego i szyjnego oraz wypadanie płatka zastawki mitralnej. Nie wiem już co robić. Jak stwierdza się fibromalgie? Do jakiego lekarza powinnam się zgłosić?

Witam! Najlepszym wyborem będzie konsultacja w Poradni Zdrowia Psychicznego. Objawy przy zaburzeniach nerwicowych mogą być wręcz niemożliwe do odróżnienia od tych przy chorobach somatycznych. Przy nerwicy wcale nie musi występować nadmierna drażliwość, bardzo często te osoby są spokojne, a nawet wycofane. W PZP porobią "swoje" badania: określenie profilu osobowości, poziomu lęku i niepokoju wewnętrznego, podatności na sugestię itp. Pomimo identycznych objawów leczenie ich w nerwicy jest całkowicie różne. Podstawowym leczeniem w nerwicach jest psychoterapia (leczenie przyczynowe), dość często ze wsparciem lekami z grup SSRI lub SNRI - leki p/depresyjne i p/lękowe. W niektórych ośrodkach prowadzona jest niekonwencjonalna terapia typu przez-czaszkowej stymulacji magnetycznej lub inne. Farmakologiczne leczenie zaburzeń nerwicowych powinno trwać minimum 6 miesięcy, nawet po wcześniejszym uzyskaniu remisji - chodzi o "ugruntowanie" stanu prawidłowego. W okresie epidemii może być problem z terminami w PZP - w gabinetach prywatnych to zjawisko nie istnieje. Pozdrawiam W. Łuczkowski.